Vendosni fjalën kyçe....

Zelensky do takojë Biden-in në SHBA


Presidenti ukrainas Vladimir Zelensky do të bëjë një vizitë në SHBA më 12 dhjetor, ka njoftuar zyra e tij. Ai do të takohet me homologun e tij amerikan Joe Biden, i cili i bëri ftesën, sipas Shtëpisë së Bardhë.

“Ndër temat kryesore në bisedimet në Uashington do të jetë vazhdimi i bashkëpunimit të mbrojtjes midis Ukrainës dhe Shteteve të Bashkuara, në veçanti, projektet e përbashkëta për prodhimin e armëve dhe sistemeve të mbrojtjes ajrore, si dhe koordinimi i përpjekjeve të dy shteteve në vijim”, thuhej në njoftimin të dielën.

Sekretarja e shtypit Karine Jean-Pierre konfirmoi vizitën e Zelensky në një deklaratë, duke thënë se takimi ka për qëllim “të nënvizojë angazhimin e palëkundur të Shteteve të Bashkuara për të mbështetur popullin e Ukrainës ndërsa ata mbrojnë veten kundër pushtimit brutal të Rusisë”.

Të dielën, Zelensky vizitoi Argjentinën për të uruar presidentin e sapozgjedhur libertarian Javier Milei për betimin e tij.

Kjo shënoi herën e parë që ukrainasi ka vizituar Amerikën Latine që nga fillimi i luftës me Rusinë në vitin 2022.

Ai përdori gjithashtu betimin e Mileit si një mundësi për të biseduar me një të ftuar tjetër në ngjarje, kryeministrin hungarez Viktor Orban, i cili mund të pengojë një paketë ndihme të BE-së për Kievin.