Vendosni fjalën kyçe....

27 ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian takohen në Kiev, premtojnë mbështetje të vazhdueshme për Ukrainën


27 ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian zbritën në Kiev të hënën.

Kryediplomati i BE-së, Josep Borrell, u përpoq të theksonte rëndësinë e takimit të parë të ministrave të jashtëm të mbajtur jashtë bllokut.

“Ky takim i përbashkët i ministrave të jashtëm të Bashkimit Evropian me Ukrainën në Kiev duhet të kuptohet si një angazhim i qartë i Bashkimit Evropian për Ukrainën dhe mbështetjen e tij të vazhdueshme në të gjitha dimensionet – mbështetje për ushtrinë, mbështetje për paqe, llogaridhënie dhe punë për rrugën e anëtarësimit,” u tha ai gazetarëve pas takimit.

Vizita vjen në një kohë veçanërisht të vështirë për Kievin dhe përpjekjet e tij për të larguar forcat ruse 19 muaj pas pushtimit, përpara dimrit. Ofensiva e saj e shpallur ka dështuar pavarësisht nga ndihma ushtarake me vlerë miliarda dollarë nga partnerët e saj perëndimorë, kryesisht nga Uashingtoni.

“Duke ardhur në Kiev, ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian dërguan një mesazh të fortë solidariteti dhe mbështetjeje për Ukrainën përballë kësaj lufte të padrejtë dhe të paligjshme”, tha Borrell.

“Po i dërgon gjithashtu një sinjal të fortë Rusisë  ne nuk jemi të frikësuar nga raketat apo dronët tuaj”, shtoi ai. “Vendosmëria jonë për të mbështetur luftën për lirinë dhe pavarësinë e Ukrainës është e qëndrueshme dhe do të vazhdojë”.

Rusia është kundërpërgjigjur me mesazhin e kundërt për zhvillimet në Uashington.

“Ky është fillimi i fundit të madh për Ukrainën,” tha Viktor Bondarev, kreu i Komitetit të Këshillit të Federatës Ruse për Mbrojtjen dhe Sigurinë, në një postim në aplikacionin e mesazheve Telegram.

“Që nga fillimi i pushtimit të tij, Kremlini nuk e ka fshehur lojën e tij afatgjatë për të lodhur Kievin dhe mbështetësit e tij. Makina e saj e propagandës ka shtyrë narrativën se mbështetësit perëndimorë të Ukrainës do ta braktisin atë herët a vonë.

Është më e lehtë të braktisësh Ukrainën,” shtoi Bondarev, “se sa të humbasësh së bashku me Ukrainën”.