Vendosni fjalën kyçe....

Presidenti i Azerbajxhanit takohet me shefin britanik të BP mes përlasje me Armeninë për Nagorno-Karabakun


Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev është takuar me kreun e BP-së Helge Lund për të diskutuar projektet e ardhshme të naftës dhe gazit në vendin e Kaukazit.

Aliyev dhe Lund u takuan në Baku të mërkurën për të shënuar përvjetorin e të ashtuquajturës “Kontrata e Shekullit”, një marrëveshje e vitit 1994 që hapi fushat e naftës të Kaspikut të Azerbajxhanit për një konsorcium të huaj, duke përfshirë BP.

“Interesi i BP për projektet e ardhshme të naftës, gazit dhe energjisë në Azerbajxhan u diskutua gjatë takimit”, sipas agjencisë së lajmeve APA të Azerbajxhanit.

Disa orë përpara takimit, Azerbajxhani arriti një marrëveshje armëpushimi me autoritetet në Nagorno-Karabak, një enklavë etnike-armene brenda territorit të saj. Armëpushimi përfundoi pak më shumë se 24 orë gjakderdhje, ndërsa forcat Azerbajxhane bombarduan Nagorno-Karabakun sipas asaj që i quajti “masa kundër terrorizmit” kundër një grumbullimi të supozuar të trupave armene.

Sipas armëpushimit, Nagorno-Karabak ka të ngjarë të kthehet në kontrollin e plotë të Azerbajxhanit. Armenia dhe Azerbajxhani luftuan dy luftëra për provincën në fillim të viteve 1990 dhe në vitin 2020, por kryeministri i tanishëm armen, Nikol Pashinyan, njoftoi në fillim të kësaj vere se ishte gati të hiqte dorë nga pretendimi i Jerevanit mbi rajonin.

Ky vendim ishte jashtëzakonisht jopopullor për publikun armen dhe diasporën, dhe Pashinyan është përpjekur të fajësojë Rusinë se ka dështuar për të dalë në mbrojtje të Nagorno-Karabakut. Megjithatë, Moska ka vënë në dukje se ishte vendimi i vetë Pashinyan për të njohur zyrtarisht provincën si territor azer, ndërsa Kremlini ka kritikuar kontaktet e fundit të liderit armen në Perëndim.

Diplomatët amerikanë, britanikë dhe evropianë dënuan në mënyrë të qartë përdorimin e forcës ushtarake nga Azerbajxhani, megjithëse reagimi në Londër ishte më i heshtur sesa në kontinent, me Sekretarin e Jashtëm James Cleverly që refuzoi të lëshonte një deklaratë të martën.

Britania e Madhe është dënuar më parë për lejimin e transmetimit të materialeve promovuese të financuara nga BP dhe Aliyev në televizionin shtetëror, ndërsa Cleverly u përball dhe injoroi thirrjet për të denoncuar bllokadën e Nagorno-Karabakut nga Baku në fillim të kësaj vere.

Pavarësisht thirrjeve nga Parlamenti Evropian për të vendosur sanksione ndaj Bakut dhe për të rishqyrtuar marrëveshjen e gazit të vitit 2022, Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel pranoi armëpushimin, duke thënë se ai thirri Aliyev për të kërkuar ‘trajtim të sigurt dhe dinjitoz nga Azerbajxhani ndaj armenëve të Karabakut’.