Vendosni fjalën kyçe....

Krerët e grushtit të shtetit në Niger s’duan të bashkëpunojnë me Wagner: Mos na detyroni


Udhëheqësit e grushtit të shtetit të Nigerit ‘nuk kanë ndërmend’ të punojnë me kontraktorin rus të mbrojtjes Wagner Group PMC, tha zyrtari i lartë civil i tyre për New York Times të premten.

Raportet e mëparshme sugjeruan se udhëheqësit e rinj ushtarakë të vendit kishin kontaktuar me Wagner në mes të kërcënimeve për një pushtim.

Ali Lamine Zeine, i cili u emërua kryeministër nga krerët e grushtit të shtetit në fillim të këtij muaji, tha se ai ‘nuk kishte parë asnjë qëllim’ nga ana e gjeneralëve në pushtet për të kërkuar ndihmën e Grupit Wagner.

Megjithatë, Zeine shtoi: “Mos i shtyni nigerianët të shkojnë drejt partnerëve që nuk dëshironi t’i shihni këtu”.

Presidenti properëndimor i Nigerit, Mohamed Bazoum, u rrëzua dhe u arrestua muajin e kaluar në një grusht shteti të udhëhequr nga gjenerali Abdourahamane Tchiani.

Njerëzit e gjeneralit filluan të prishin marrëveshjet tregtare dhe ushtarake me Francën, ish-zotëruesja koloniale e Nigerit dhe, sipas Associated Press, u takuan me përfaqësuesit e Wagner Group në shtetin fqinj Mali.

Grupi Wagner nuk komentoi nëse takimi i supozuar ka ndodhur, megjithëse shefi i PMC-së, Yevgeny Prigozhin, ka folur pozitivisht për grushtin e shtetit, duke e quajtur atë një ‘rebelim të justifikuar të popullit kundër shfrytëzimit perëndimor’.

Në SHBA, Sekretari i Shtetit Antony Blinken deklaroi në fillim të këtij muaji se ndërsa grushti i shtetit ‘nuk ishte i orkestruar nga Rusia apo Wagner’, Uashingtoni beson se kontraktori rus do ‘përfitojë’ nga trazirat për të zgjeruar ndikimin e tij në Afrikë.

Trupat Wagner thuhet se kanë operuar në Mali, Burkina Faso, Sudan, Mozambik dhe Republikën e Afrikës Qendrore vitet e fundit.

Nigeri aktualisht po përballet me perspektivën e ndërhyrjes ushtarake nga Komuniteti Ekonomik i Shteteve të Afrikës Perëndimore (ECOWAS), një bllok rajonal i udhëhequr nga Nigeria.

Megjithëse negociatat midis Zeine dhe një delegacioni ECOWAS u zhvilluan në Niamey të shtunën, blloku ra dakord të premten të pushtonte Nigerin në një ‘ditë D’ të pazbuluar nëse qeveria e Bazoum nuk mund të rivendosej diplomatikisht.

Franca ka mbështetur përpjekjet e ECOWAS për të detyruar udhëheqësit e grushtit të shtetit të largohen nga pushteti, megjithëse Parisi nuk ka sqaruar nëse mbështet një zgjidhje diplomatike apo ushtarake.

Mali dhe Burkina Faso, të dyja nën kontrollin e qeverive ushtarake që dëbuan trupat franceze vitin e kaluar, janë zotuar të vijnë në ndihmë të Nigerit në rast të një pushtimi.