Vendosni fjalën kyçe....

Si e kthyen kartelet territorin e kishës koreane në Paraguai në ‘parajsën’ e trafikut të kokainës – Reuters


Autoritetet paraguajane të zbatimit të drogës korrikun e kaluar bastisën pistat klandestine ajrore, përfshirë atë të paraqitur këtu, në një pjesë të largët të vendit. Shumë nga pistat janë në tokë në pronësi të Kishës së Unifikimit të Koresë së Jugut, e themeluar nga Rev. Sun Myung Moon

Organizata fetare koreano-jugore e themeluar nga mesia i vetëshpallur Sun Myung Moon bleu një tokë të largët në Paraguai rreth një çerek shekulli më parë, me shpresën për të krijuar një oaz për ndjekësit. Tani zona është një qendër për trafikun global të drogës.

Herët një mëngjes të korrikut të kaluar, rreth 30 oficerë paraguaianë kundër narkotikëve fluturuan në një shkretëtirë të madhe pyjore të njohur si Chaco për të bastisur pesë pista uljeje të aeroplanëve të përdorur nga trafikantët e drogës.

I ndodhur në Paraguain verior, një komb i vogël i Amerikës së Jugut, pa dalje në det, Chaco i izoluar është bërë vitet e fundit një pikë kyçe e transportit për bandat që trafikojnë kokainën nga Andet drejt tregjeve evropiane në lulëzim.

Nga pesë pistat e uljes të bastisura më 6 korrik 2022, katër ishin në tokën në pronësi të Kishës së Unifikimit të Koresë së Jugut, zbuloi Reuters duke kryqëzuar koordinatat e pistave me një hartë të zotërimit Chaco të kishës.

Imzot Sun Myung Moon, mesia i vetëshpallur i ndjerë që themeloi Kishën e Unifikimit në 1954, u bë një nga pronarët më të mëdhenj privatë të Paraguajit kur bleu parcelën Chaco gati 25 vjet më parë si pjesë e një zgjerimi fetar dhe tregtar në Amerikën Latine. Kisha, e cila shpesh është etiketuar si një kult nga kritikët, është më e njohur për dasmat e saj masive dhe një perandori të errët të biznesit ndërkombëtar.

Dy oficerë të lartë paraguaianë kundër narkotikëve i dhanë Reuters 11 koordinata të pistave të uljes së Chaco që dyshohet se përdoreshin nga bandat e drogës.

Autoritetet nuk gjetën drogë apo avionë gjatë operacionit dhe nuk bënë asnjë arrestim. Por kishte kasolle fshatare pranë pistave, me furnizime bazë, shtretër dhe pajisje radio, sipas dy zyrtarëve paraguaianë të pranishëm. Disa ditë më vonë, një ekip me pajisje shkatërrimi dhe eksplozivë mbërriti për të shkatërruar pistat dhe për t’i bërë ato të paapërdorshme, tha një nga zyrtarët.

Reuters nuk gjeti asnjë provë se Kisha e Unifikimit ose anëtarët e saj ishin të përfshirë në drejtimin e drogës të shënjestruar nga bastisjet, ose se ajo kontrollon pistat ajrore në Chaco, një zonë që autoritetet në Paraguai e përshkruajnë si të paligjshme.

Michelle Byun, avokatja e Shoqatës së Shpirtit të Shenjtë për Unifikimin e Krishterimit Botëror, siç njihet zyrtarisht dega paraguaiane e kishës, tha në një deklaratë se kisha është në dijeni të veprimtarisë së paligjshme në tokën e saj dhe po bashkëpunon me forcat e zbatimit të ligjit.

“Si Kisha, me selinë e saj në Kore, edhe anëtarët e saj mbrojnë paqen,” tha Byun.

“Kisha në asnjë mënyrë nuk është e përfshirë në veprime të paligjshme.”

Bastisjet e Chaco tregojnë për një sfidë serioze për autoritetet që luftojnë tregtinë ndërkombëtare të kokainës në rritje. Paraguai ka mbikëqyrje të pakët të hapësirës së tij ajrore kombëtare dhe nuk ka fare gjurmim radar në Chaco, thonë prokurorët.

Kjo i lejon bandat e drogës të fluturojnë të pazbuluara në pyjet e përhapura, me dërgesa të kokainës boliviane ose peruane. Ata ulin aeroplanët e tyre në pista klandestine ajrore, të cilat shpesh janë pak më shumë se pista të hapura nga pylli. Droga më pas kontrabandohet nga toka ose lumi në portet e Atlantikut në Brazil, Uruguai dhe Argjentinë, përpara se të niset drejt lindjes me anijet kontejnerësh të destinuar për në Evropë.

Kisha e Unifikimit është një fuqi e madhe në këtë rajon të padisiplinuar. Moon, themeluesi i saj, vizitoi për herë të parë Chaco në vitet 1990 për të peshkuar në lumin Paraguai. Në vitin 2000, ai bleu parcelën prej rreth 600,000 hektarësh nga një konglomerat bujqësor argjentinas, duke paguar 22 milionë dollarë për një zonë afërsisht dhjetë herë më të madhe se Manhatan.

Një qendër për fluturimet e drogës

Autoritetet e zbatimit të drogës thonë se kjo zonë e largët e Paraguait verior, e njohur si Chaco, është kthyer në një qendër për trafikun global të kokainës. Këto katër pista ajrore u bastisën nga agjentë kundër drogës në korrik të vitit 2022. Të gjitha ndodhen në tokë në pronësi të Kishës së Unifikimit të Koresë së Jugut.

Blerja e tokës në Chaco-n e izoluar dhe jomikpritëse nga Moon, ngatërroi shumë njerëz në Paraguai.

Në autobiografinë e tij të vitit 2009, Moon e përshkroi veten si pjesë e ‘një lëvizjeje globale mjedisore për të ruajtur krijesat e gjalla’ të Chaco ‘në gjendjen e pacenuar në të cilën Zoti i krijoi ato’. Ai tha se shpresonte ta shndërronte ‘tokën e lënë pas dore’ në një parajsë tokësore dhe një bazë për mbështetësit e tij.

Por kisha hasi shpejt në probleme në Chaco, që vazhdojnë edhe sot.

Që nga blerja e Moon, banorët e një qyteti të vogël brenda pronës kanë kundërshtuar ashpër pronësinë e kishës. Pas vdekjes së Moon në vitin 2012, të afërmit e tij e ndanë kishën në tre sekte rivale, dy prej të cilave po zhvillojnë një betejë të gjatë ligjore mbi atë se kush e zotëron pronën në Chaco. Kohët e fundit, trafikantët e drogës janë futur në territor.

Bastisjet e 6 korrikut ishin pjesë e një hetimi ndaj një bande kontrabande të udhëhequr nga trafikanti i dyshuar Miguel Ángel Servín, sipas agjencisë kundër narkotikëve SENAD të Paraguait dhe prokurorit kryesor në këtë çështje.

Servín u arrestua në vitin 2021, një vit para bastisjes, me akuzën e trafikut të drogës dhe konspiracionit kriminal. Hetimi filloi me sekuestrimin e vitit 2020 të 3.4 ton kokainë nga policia belge në Antwerp, porti kryesor i hyrjes në Evropë për drogën. Kokaina, e fshehur në një ngarkesë qymyr druri të prodhuar nga Chaco, u gjurmua në Paraguai, sipas aktakuzës së parë nga Reuters. Servín mbetet në burg, në pritje të gjyqit. Avokati i Servinit, Rodrigo Alvarez, tha se klienti i tij pohon se është i pafajshëm.

Elva Cáceres, prokurorja kryesore në çështjen Servín, konfirmoi për Reuters se disa nga pistat e uljes të bastisura në korrik 2022 ishin vendosur në tokën e kishës. Ajo tha se nuk ishte në dijeni të kishës apo ndonjë zyrtari të saj të përfshirë në trafikun e drogës.

Byun, avokati i Kishës së Unifikimit, i dha Reuters një dokument të prillit 2022 që kisha ua dërgoi prokurorëve paraguaianë kundër narkotikëve, duke kërkuar një hetim për veprimtari të mundshme të paligjshme. Dokumenti përmendte një sekuestrim të 449 kilogramëve kokainë në maj të vitit 2021 në tokën e tij dhe gjithashtu tregoi ekzistencën e mundshme të pistave të narkove brenda kufijve të tij.

Marco Alcaraz, një nga prokurorët kryesorë të Paraguajit kundër narkotikëve deri në daljen në  pension javën e kaluar, konfirmoi se kishte marrë dokumentin dhe ia kishte kaluar SENAD-it për hetim të mëtejshëm.

Autoritetet paraguaiane kundër kultivimit e trafikimit të drogës thonë se kjo zonë e largët e Paraguait verior, e njohur si Chaco, është kthyer në një qendër për trafikun global të kokainës. Këto katër pista ajrore u bastisën nga agjentë kundër drogës në korrik të vitit 2022. Të gjitha ndodhen në tokë në pronësi të Kishës së Unifikimit të Koresë së Jugut

Operacioni ‘Sting’

Një paraguaiane e shquar me lidhje të ngushta me kishën është dënuar për një krim të lidhur me drogën: Cynthia Tarrago, anëtare e Kongresit të Paraguait midis 2013 dhe 2018 dhe presidentja rajonale e një organizate të degës së kishës.

Në Paraguai, ku blerja e Chaco-s ka qenë prej kohësh e diskutueshme, kisha ka kultivuar lidhje të ngushta me presidentë, politikanë dhe gjyqtarë të gjykatës supreme. Disave u janë dhënë poste të larta në kishë ose në organizatat e shumta të saj.

Tarrago ishte një prej tyre. Në vitin 2017, ajo u emërua presidente e Shoqatës Ndërkombëtare të Parlamentarëve për Paqe (IAPP). Byun, avokati i kishës, u emërua sekretar i përgjithshëm. E nisur në vitin 2016, IAPP rekruton ligjvënës nga e gjithë bota, të cilët janë të përkushtuar për të çuar përpara qëllimet e kishës.

Ish-deputetja paraguaiane Cynthia Tarrago, e fotografuar ndërsa ishte ende në detyrë, u deklarua fajtore për akuzat për pastrim parash në vitin 2020. Tarrago kishte lidhje të ngushta me Kishën e Unifikimit dhe shërbeu si presidente për Amerikën e Jugut të një organizate të lidhur me kishën

Në vitin 2020, Tarrago dhe bashkëshorti i saj, Raimundo Va, u deklaruan fajtorë për akuzat për pastrim parash pasi u kapën në një operacion nga Byroja Federale e Hetimit të SHBA. Agjentët e FBI-së që imitonin trafikantët e drogës siguruan paratë që pastronte Tarrago.

Para dënimit të saj, Tarrago, një ish-personalitet televiziv, kishte qenë një yll në rritje e Partisë së krahut të djathtë Kolorado që ka sunduar Paraguain për gjithë kohën, përveç pesë viteve të fundit. Ajo foli hapur për ambicien e saj për të qenë presidentja e parë femër e vendit dhe sapo kishte shpallur kandidaturën e saj për kryetare bashkie të Asunción, kryeqyteti, kur u arrestua në tokën amerikane në fund të vitit 2019.

Tarrago kishte filluar të shfaqej në ngjarje të rëndësishme të kishës në Paraguaj në vitin 2016. Një vit më pas, ajo foli në një samit global në Seul, sipas materialeve promovuese të kishës. Në nëntor 2018, ajo fluturoi në qytetin e Nju Jorkut me bashkëshortin e saj, Va, për një tjetër ngjarje të tillë në hotelin Neë Yorker në pronësi të Kishës së Unifikimit.

Politikania paraguaiane Cynthia Tarrago postoi foto në Twitter nga një konferencë e Kishës së Unifikimit në vitin 2018 në hotelin në pronësi të kishës New Yorker në New York City. Aty ajo u takua me një agjent të fshehtë të FBI-së dhe ra dakord të pastronte para, gjë që çoi në dënimin e saj në vitin 2020

Gjatë qëndrimit të tyre, çifti takoi një agjent të fshehtë të FBI-së, i cili u kërkoi atyre të pastronin paratë e drogës. Ata thanë se ishin lojë. Ata gjithashtu i thanë agjentit ‘sa të lira janë kokaina dhe marijuana në Paraguai’ dhe thanë se ‘kishin një rrjet që mund të importonte drogë në Shtetet e Bashkuara’, sipas ankesës penale nga Prokurori i SHBA-së në Neë Jersey.

Në kohën kur u arrestuan në një udhëtim tjetër në SHBA një vit më vonë, çifti kishte pastruar 800,000 dollarë para të gatshme të FBI-së me ndihmën e një bashkëpunëtori paraguaian, Rodrigo Alvarenga Paredes, i cili përpunoi fondet përmes biznesit të tij të transferimit të parave.

Tarrago dhe Va u dënuan vitin e kaluar me 33 muaj në një burg në SHBA. Tarrago, e cila ishte burgosur që nga arrestimi i saj në nëntor 2019, u lirua në prill 2022. Tarrago dhe Va nuk mund të kontaktoheshin për koment.

Avokati i kishës Byun tha se roli i Tarragos si presidente e IAPP i Amerikës së Jugut ishte vetëm një ‘pozicion nderi’. Kisha ia hoqi titullin pas arrestimit, sipas Byun dhe dokumenteve të kishës.

Nëntorin e kaluar, Alvarenga, bashkëpunëtori i Tarragos, u dënua me dy vjet burgim në SHBA për drejtimin e një biznesi të palicensuar të transmetimit të parave. Muaj më vonë, më 29 mars, ai u arrestua në Asunción, i akuzuar nga drejtësia braziliane se drejtonte një grup që kishte dërguar të paktën 17 ton kokainë në Evropë gjatë dy viteve. Ai është në burg në pritje të ekstradimit në Brazil.

Rodrigo Alvarenga Paredes, bashkëpunëtor i ish-deputetes paraguaiane Cynthia Tarrago në një skemë pastrimi parash, u akuzua për trafik kokaine nga autoritetet braziliane. Ai u arrestua në mars nga agjentët e antidrogës në Paraguaj dhe pret ekstradimin

Byun tha se Alvarenga nuk ka lidhje me kishën.

Hetuesit paraguaianë besojnë se Alvarenga ka lidhje me Servín, trafikantin e dyshuar të dyshuar për përdorimin e pistave në tokën e kishës që u bastisën në korrik 2022, tha një zyrtar i SENAD për Reuters.

“Alvarenga ishte një lojtar kyç në pastrimin e parave të gatshme dhe kjo ishte lidhja me Servín,” tha zyrtari, duke folur në kushte anonimiteti për të diskutuar hetimin aktiv.

Avokati i Alvarenga është Rodrigo Álvarez, i cili gjithashtu përfaqëson Servín. Álvarez mohoi çdo lidhje të mbrapshtë midis dy klientëve të tij, por tha se ata e njihnin njëri-tjetrin sepse të dy janë nga Pedro Juan Caballero, një qytet i dhunshëm, i mbushur me kartele në kufi me Brazilin.

Alvarenga po lufton ekstradimin në Brazil, tha avokati i tij.

Një seri e korrjeve në Ande kanë ndryshuar natyrën e krimit të organizuar të Amerikës Latine, duke eksportuar dhunën në vendet dikur paqësore si Kili dhe Ekuadori.

Paraguai, një vend me një histori të gjatë korrupsioni, pastrimi parash dhe kontrabande, deri në vitet e fundit ishte kryesisht i pamësuar me dhunën e drogës. Por ka parë inkursione të mëdha nga kartelet e huaja të drogës, duke përfshirë Komandën e Parë të Kryeqytetit të Brazilit (PÇ), grupi kriminal më i fuqishme i Amerikës së Jugut. Në vitin 2020, 75 anëtarë të PÇ shpërthyen nga një burg i Pedro Juan Caballero – pavarësisht se autoritetet ishin në dijeni të arratisjes së planifikuar.

Vrasjet e profilit të lartë kanë goditur vendin. Në maj të vitit të kaluar, atentatorët në një jet-ski vranë Marcelo Peçi-n, një prokuror paraguaian me ndikim kundër narkotikëve, teksa po kalonte muajin e mjaltit në një plazh kolumbian. Një javë më vonë, persona të armatosur vranë José Carlos Acevedo, kryebashkiakun e Pedro Juan Caballero.

Marcelo Pecci, një prokuror me ndikim kundër narkotikëve në Paraguaj, u vra nga vrasës në një jet-ski vitin e kaluar, teksa po kalonte muajin e mjaltit në një plazh në Kolumbi

“Ka shumë korrupsion këtu,” i tha Acevedo, Reuters-it në një intervistë të vitit 2020 në zyrën e bashkisë së tij, pak metra larg vendit ku u qëllua për vdekje.

“Policia është krejtësisht e kalbur.”

Paratë e drogës kanë korruptuar gjithashtu shumë nga politikanët e Paraguait. Në ditët pas vrasjes së Peçi-t dhe Acevedo-s, presidenti i vendit, Mario Abdo Benítez, tha se kartelet kishin ‘kompromentuar’ elitën qeverisëse të Paraguait, duke përfshirë shumë brenda rrethit të tij politik, duke çuar në një ‘heshtje bashkëfajtore’.

“Krimi i organizuar ka depërtuar aq shumë në shoqërinë tonë sa nuk ka asnjë mënyrë që të garantojmë se nuk do ketë dhunë,” tha ai.

Përfaqësuesit e Abdo-s nuk iu përgjigjën kërkesave për koment.

Chaco, e izoluar, e vendosur midis Bolivisë dhe Brazilit, ka qenë kritike për rolin në rritje të Paraguait në tregtinë globale të kokainës. Aeroplanët narko zbarkojnë atje aq shpesh sa vendasit bëjnë shaka për një qiell nate të ndriçuar si një pemë Krishtlindjesh.

Sekuestrimi rekord i kokainës në Evropë, më shumë se 23 ton i zbuluar në vitin 2021, u gjurmua në një port privat lumor pranë Asuncion.

Pjesa më e madhe e kokainës që kalon përmes Paraguait është e destinuar për në Evropë, për të cilën zyrtarët anti-narkotikë të SHBA-së, Evropës dhe Amerikës Latine thonë se tani ka kapërcyer Shtetet e Bashkuara për t’u bërë tregu kryesor në botë për pluhurin e bardhë.

Konfiskimet e kokainës në Evropën Perëndimore dhe Qendrore arritën një rekord prej 315 tonësh në vitin 2021, sipas Raportit Botëror të Drogës të Zyrës së Kombeve të Bashkuara për Drogën dhe Krimin 2023, krahasuar me mbi 250 ton në Shtetet e Bashkuara. Sekuestrimi rekord i kokainës në Evropë, më shumë se 23 ton i zbuluar në vitin 2021, u gjurmua në një port privat lumor pranë Asunción.

James Laverty, i cili deri vitin e kaluar ishte ndihmësdrejtori rajonal i Administratës Amerikane për Zbatimin e Drogës për Amerikën e Jugut, i tha Reuters se Chaco ‘i paligjshëm’ është tani një nga ‘trojet më të rëndësishme në botë’ për kokainën.

“Patjetër që luan një rol global,” tha ai.

 

Telashe në ‘parajsë’

Lëvizja e supozuar e drogës në tokën e saj nuk është problemi i vetëm me të cilin është përballur Kisha e Unifikimit në Chaco.

Kisha u rrit shpejt pas themelimit të saj në vitet 1950, duke u zgjeruar në Shtetet e Bashkuara në vitet 1970 mes një vale të feve alternative. Moon dhe gruaja e tij Hak Ja Han Moon – të njohur si ‘Prindërit e Vërtetë të gjithë Njerëzimit’ – u bënë të famshëm për dasmat e tyre masive, në të cilat martohen me mijëra besimtarë, shumë prej të cilëve sapo nuk ishin njohur më parë.

Udhëheqësit e Kishës së Unifikimit Reverend Sun Myung Moon dhe gruaja e tij, Hak Ja Han Moon, marrin pjesë në një dasmë masive të 5200 çifteve në Gapyeong, Koreja e Jugut, në vitin 2012

Moon ndërtoi një perandori globale, duke investuar në gjithçka, nga peshkimi dhe prodhimi i armëve deri te pasuritë e paluajtshme dhe mediat. Disa biznese dështuan, por shumë lulëzuan. Ai u pasurua.

Në vitin 1982, ai u dënua për mashtrim tatimor në SHBA për dështimin për të deklaruar 162,000 dollarë si të ardhura personale. Ai kreu rreth një vit burg. Në një fjalim të vitit 1995, ai e përshkroi atë si “një komb në kalbje” dhe tha se në vend të kësaj ishte duke vënë bast për “ditët e mbushura me lavdi të Amerikës Latine që i pret në shekullin 21”.

Në vitin 2000, pasi rrëmbeu asete në Uruguai dhe Brazil, Moon bleu terrenin Chaco nga Carlos Casado SA, një gjigant bujqësor i quajtur me emrin es themeluesit të tij, një manjati spanjollo-argjentinas i shekullit të 19-të.

Blerja i dha kishës kontrollin e plotë të Puerto Casado, një qytet i vogël i ndërtuar për të strehuar punonjësit e Carlos Casado, të cilët për dekada ishin munduar në kushte gjysmë-feudale duke përpunuar taninë nga pemët vendase të quebrachos së Chaco-s.

Brenda natës, gjithçka në Puerto Casado – shtëpitë, rrugët dhe varrezat e tij – i përkisnin të gjitha Moon-it dhe kishës së tij. Zemërimi u rrit shpejt pasi 6000 banorët e qytetit kuptuan se shtëpitë ku kishin jetuar gjatë gjithë jetës së tyre, por nuk i kishin kurrë në pronësi, tani i përkisnin një ‘mesie’ të vetëshpallur nga Koreja.

Kur drejtuesit e kishës fluturuan për të mbyllur marrëveshjen, vendasit formuan një zinxhir njerëzor për të bllokuar aeroplanin e tyre që të largohej, duke i detyruar ata të flinin natën në avion. Gjestet e hershme të kishës për të qetësuar tensionet, si një ofertë për t’ua kthyer kontrollin e varrezave banorëve të qytetit, vetëm sa shkaktuan zemërim më të madh.

Edhe administratorët e saj nxitën pakënaqësi. Vendasit kujtuan një zyrtar të kishës, Lorenzo Myung, i cili shëtiste nëpër qytet i armatosur me një armë gjahu. Djali i tij, i njohur si Lorenzito, ‘ishte edhe më keq… sepse ai ishte më agresiv’, duke kërcënuar vendasit nëse e shikonin në sy, tha Martin Rodriguez, një prift spanjoll 87-vjeçar që mbërriti për herë të parë në Puerto Casado si një misionar salezian në vitin 1980.

Prifti spanjoll Martin Rodriguez, nga Puerto Casado i Paraguait, tha se përfaqësuesit ‘agresivë’ të Kishës së Unifikimit, e cila zotëronte qytetin, kërcënuan banorët e tij

Rodriguez dhe vendasit e tjerë akuzuan Myungs-as për përfshirje në një zjarr të vitit 2005 që dogji stacionin lokal të radios, i vendosur në kishën katolike të qytetit, e cila shërbeu si zëdhënësi kryesor i kundërshtimit ndaj pronësisë koreane.

Dora Irrazábal, një prokurore që udhëhoqi hetimin për zjarrin, tha se banorët e qytetit dhe menaxhimi i kishës ishin ‘në luftë’ kur ajo mbërriti në Puerto Casado. Ajo tha se Lorenzo Myung, të cilin ajo e kujtoi si një burrë ‘agresiv’, akuzoi vendasit për vjedhjen e pronës së kishës, por nuk dha prova. Ndërkohë, vendasit e akuzuan Irrazábal-in se ishte shërbëtore e kishës pasi ajo fluturoi me një aeroplan kishe.

“Ishte një moment i tensionuar,” tha ajo.

Irrazábal tha se hetuesit gjetën shenja zjarrvënieje, por nuk kishin prova të mjaftueshme për të akuzuar dikë. Rasti mbetet i pazgjidhur.

Lorenzo Myung (pa këmishë) me djalin e tij Lorenzito (majtas), treguar këtu në një foto nga faqja e babait në Facebook. Babai ishte përfaqësues i Kishës së Unifikimit në Puerto Casado. Marrëdhëniet e tyre ishin të tensionuara me banorët vendas, të cilët nisën protesta të mëdha kundër pronësisë së kishës mbi qytetin

Asnjë nga Myungs-at nuk iu përgjigj kërkesave për koment të dërguara në llogaritë e tyre në Facebook. Byun, avokati i kishës, pranoi tensionet me vendasit në Puerto Casado, por nuk pranoi të komentojë mbi Myungs-as ose zjarrin.

Grindjet e hershme të qytetit me kishën kanë evoluar në një mosmarrëveshje të mbushur me dy dekada për tokën.

Në vitin 2005, Paraguai miratoi një ligj për të shpronësuar 52,000 hektarë tokë joproduktive të kishës, por masa u anulua dy vjet më vonë nga Gjykata e Lartë. Një ligj i vitit 2007 e detyroi kishën të dhuronte gati 30,000 hektarë për popullin e Puerto Casados ​​dhe qeverinë paraguaiane, por transferimi ende nuk është bërë.

Një protestues i pronësisë së kishës mbi terrenin Chaco është Alberto David Gauto, i cili aktualisht është në burg pasi autoritetet e hetojnë atë me akuzat për pushtim të paligjshëm të tokës në pronësi të Moon.

Një raport i inteligjencës policore i marrë nga Reuters tregon se Gauto dyshohet gjithashtu për lëvizjen e kokainës, marijuanës dhe eksplozivëve në veri të Paraguait, një tjetër shenjë e tregtisë në rritje të drogës në tokën e kishës.

Gauto, thotë dokumenti, i tha një informatori të policisë se ai kishte marrë stërvitje nga forcat guerrile të FARC të Kolumbisë.

Gauto nuk iu përgjigj një mesazhi në Facebook. Avokati i tij, Emilio Camacho, gjithashtu nuk u përgjigj.

Paraguaianët marshuan nga Puerto Casado në Asunción në korrik 2005. Rreth 300 banorë të qytetit synuan t’i bënin presion qeverisë që të konfiskonte rreth 400,000 hektarë tokë në pronësi të Kishës së Unifikimit dhe t’ua jepte banorëve për bujqësi

Përçarjet e kishës

Problemet e kishës në Chaco ishin simptomatike të pengesave më të gjera me të cilat është përballur gjatë dy dekadave të fundit.

Në vitin 2009, një luftë dinastike për të ardhmen e kishës bëri që djali më i madh i mbijetuar i Moon, Hyun Jin (Preston) Moon, të formonte Fondacionin Global të Paqes së shkëputur. Moon fillimisht kishte emëruar Preston si trashëgimtar, por kjo zgjedhje u refuzua nga nëna e tij, Hak Ja Han Moon dhe vëllai Hyung Jin (Sean) Moon, të cilët e detyruan të largohej. Hak Ja Han më pas e ngriti Sean në poste të larta, vetëm për t’u kundërshtuar më vonë me të, gjithashtu, sipas Massimo Introvigne, drejtor i Qendrës për Studime mbi Fetë e Reja, në Torino, Itali.

Pas vdekjes së babait të tij në 2012, dhe mes tensioneve në rritje me nënën e tij, Sean Moon u largua nga kisha për të formuar Sanctuarin e Paqes dhe Unifikimit Botëror me bazë në Pensilvani, i njohur gjithashtu si Rod of Iron Mines, një sekt pro armëve me një ideologji të ekstremit të djathtë.

Përçarjet kanë ndikuar në operacionet në Paraguaj, ku dega e udhëhequr nga Preston Moon është përfshirë në një betejë të ndërlikuar ligjore për të hequr kontrollin e plotë të ngastrës Chaco nga periudha paraguaiane e kishës, e lidhur me nënën e tij. Aktualisht, të dyja degët zotërojnë pjesë të veçanta të pronës.

Preston Moon nuk pranoi të komentojë.

Sean Moon tha në një deklaratë se babai i tij kishte për qëllim që ai të trashëgonte ‘të gjithë fondacionin e tij, duke përfshirë pronën Chaco’.

Ai tha se nuk ishte në dijeni të trafikut të drogës në Chaco, por e quajti atë një nga shumë ‘pasojat tragjike’ të ‘uzurpimit të fondacionit mbarëbotëror të ndërtuar nga babai e nëna e tij’.

Byun, përfaqësuesi ligjor i Hak Ja Han Moon në Asunción, tha se kisha ishte ‘demonizuar’ padrejtësisht nga mediat vendase. Por ajo tha se ishte ‘e pamohueshme’ që grindja familjare kishte ‘një ndikim negativ në vizionin futurist’ të Rev. Moon për Chaco-n.

“Fatkeqësisht, kriza e brendshme familjare midis Prindërve të Vërtetë dhe njërit prej djemve, përkatësisht Preston-it, projektoi një imazh të keq të kishës që ajo nuk ishte në gjendje ta përmirësonte,” tha Byun.

Ndërsa Moon-sat luftojnë për kontrollin e pronës Chaco, trafikantët e drogës shkelin gjithnjë e më shumë territorin, sipas banorëve të Puerto Casado.

Virgilio Chamorro, një kryepunëtor në zdrukthtarinë e qytetit, tha se trafiku i kokainës në rajon ishte një sekret i hapur. Puerto Casado, tha ai, ‘është bërë zemra e tij’.

Jashtë shtëpisë së tij në Puerto Casado, një ndjekës i Kishës së Unifikimit të Koresë së Jugut, Wenceslao Martinez, tregon një libër – “Qytetari global që e do paqen” – nga themeluesi i ndjerë i kishës, Rev. Sun Myung Moon

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e Reuters

Përgatiti për Hashtag.al, K.Manjani