Vendosni fjalën kyçe....

22 viktima në Korenë e Jugut nga rrëshqitjet e dheut, 14 të zhdukur


22 persona kanë vdekur, 14 janë zhdukur dhe mijëra janë zhvendosur në Korenë e Jugut që nga e shtuna, sipas të dhënave zyrtare, pasi dita e tretë e shirave të rrëmbyeshëm shkaktoi rrëshqitje dheu dhe vërshimin e një dige.

Që nga ora 6 e pasdites, 4,763 njerëz ishin zhvendosur në mbarë vendin, sipas Ministrisë së Brendshme, pasi uji kapërceu digën në provincën veriore Chungcheong të shtunën në mëngjes.

Sipas autoriteteve provinciale, urdhrat e zhvendosjes të qeverive lokale mbuluan më shumë se 7,000 njerëz në periudha të ndryshme.

Shifra pritet të rritet pasi priten më shumë shira të dendur në gadishullin Korean të dielën, parashikoi Administrata Meteorologjike Koreane.

‘Korea Railroad Corp’ tha se po ndalonte të gjithë trenat e ngadaltë dhe disa trena me shpejtësi të lartë, ndërsa trenat e tjerë të shpejtësisë së lartë mund të vonoheshin për shkak të funksionimit më të ngadaltë, pasi rrëshqitjet e dheut, përmbytjet e binarëve dhe rënia e gurëve kërcënonin sigurinë.

Një tren i ngadalshëm doli nga shinat vonë të premten kur një rrëshqitje dheu hodhi dhe dhe rërë mbi shina në provincën Chungcheong të Veriut, tha Ministria e Transportit.