Vendosni fjalën kyçe....

Sulmet ajrore izraelite vrasin 3 drejtues të grupit militant në Gaza, Palestina thotë se 12 civilë humbën jetën


Ushtria izraelite tha të martën se kishte goditur objektivat e një grupi militant palestinez në Gaza, duke vrarë të paktën tre udhëheqës, ndërsa të dyja palët po përgatiteshin për një përshkallëzim të mundshëm të mprehtë të dhunës ndërkufitare.

Sulmet ajrore, të cilat erdhën një javë pasi grupi lëshoi ​​dhjetëra raketa në Izrael, goditën ndërtesat e banimit në të gjithë territorin bregdetar palestinez. Ministria palestineze e Shëndetësisë në Gaza tha se të paktën 12 njerëz u vranë, duke përfshirë gra dhe fëmijë, dhe të paktën 20 u plagosën.

Ushtria izraelite tha se kishte shënjestruar dhe vrarë Khalil Bahitinin, i cili tha se ishte përgjegjës për lëshimin e raketave kundër Izraelit gjatë muajit të kaluar; Tareq Ezzedinen, i cili kishte drejtuar sulme kundër izraelitëve në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe Xhihad Al-Ghanam, një tjetër udhëheqës i rangut të lartë të grupit.

Grupi tha se disa nga gratë dhe fëmijët e burrave ishin vrarë gjithashtu, duke shtuar se ‘gjaku i dëshmorëve do na e shtojë vendosmërinë dhe ne nuk do largohemi nga pozicionet tona dhe rezistenca do të vazhdojë, me dëshirën e Zotit’.