Vendosni fjalën kyçe....

Italia u bën thirrje qytetarëve të saj të largohen menjëherë nga Ukraina


Ministria e Jashtme e Italisë në Kiev i ka këshilluar qytetarët e saj që të largohen menjëherë nga Ukraina, duke përmendur ‘sulme raketore gjithnjë e më të rënda’ nga Rusia në një mesazh të postuar në faqen e internetit Viaggiare Sicuri të hënën.

“Bashkatdhetarët që janë ende në Ukrainë këshillohen fuqimisht të përdorin mjetet ende në dispozicion, duke përfshirë trenat, për t’u larguar menjëherë nga vendi, në momentet kur shtetrrethimi nuk është në fuqi”, thuhet në mesazh, duke paralajmëruar se sulmet me raketa janë regjistruar si në Kiev ashtu edhe në mbarë Ukrainën.

“Këshillohet kujdes i skajshëm. Të gjitha udhëtimet në Ukrainë, në çfarëdo formë, janë të dekurajuara fuqimisht”, shtoi ai. Viaggiare Sicuri operohet nga Njësia e Krizave e Farnesina – Ministria e Jashtme e Italisë.

Vendi tërhoqi personelin e tij jo-thelbësor nga ambasada ukrainase vitin e kaluar kur Rusia filloi sulmin ushtarak, duke u kërkuar në mënyrë të prerë italianëve që të shmangin rajonet Donetsk dhe Lugansk dhe Krimenë.

Ukraina raportoi disa sulme me dronë dhe raketa ruse të hënën herët në mëngjes, duke pretenduar se rrëzoi 35 dronë kamikaze mbi Kiev, ndërsa bombarduesit e Forcave Ajrore Ruse raportohet se lëshuan tetë raketa në drejtim të rajonit të Odessa.

Shpërthime në rajonet e Chernigov dhe Dnepropetrovsk – si dhe në qytetin e Zaporozhye – janë raportuar gjithashtu.