Vendosni fjalën kyçe....

Kundërofensiva e Ukrainës ka nisur – Shefi i Wagner


Kreu i kompanisë private ushtarake Wagner Group, Yevgeny Prigozhin, tha të mërkurën se forcat ukrainase kishin filluar kundërsulmin e tyre në Bakhmut dhe po kërcënojnë të mposhtin trupat e tij të pafurnizuara.

Forcat Wagner përparuan më shumë se 200 metra të mërkurën, duke pësuar 116 viktima dhe duke lënë më pak se tre kilometra katrorë të qytetit Donbass në zotërim të Ukrainës, tha Prigozhin në një videoklip audio të shpërndarë në internet.

Megjithatë, udhëheqësi i PMC-së më pas njoftoi se ushtria ukrainase ka ‘…filluar kundërsulmin e saj”, me ‘…fuqi të reja dhe municione të pakufizuara’.

Ndërkohë, ai pikturoi një pamje të tmerrshme të gjendjes së vetë Wagnerit, duke thënë se ‘mungesat e municioneve janë akute’ dhe se trupat e tij kanë municione të mbetura ‘për vetëm disa ditë’.

Ministria ruse e Mbrojtjes po kundërshton të lëshojë municion artilerie për Wagner, ‘duke injoruar çdo kërkesë tonën’, pohoi Prigozhin.