Vendosni fjalën kyçe....

Protestuesit në Francë i vënë zjarrin Bashkisë së Bordosë/ Video


 

Bashkisë së Bordosë i është vënë zjarri ndërsa protestat franceze vazhduan për planet për të rritur moshën e pensionit, sipas BBC.

Më shumë se një milion njerëz dolën në rrugë në të gjithë Francën të enjten, me 119,000 në Paris, sipas shifrave nga ministria e brendshme.

Policia hodhi gaz lotsjellës ndaj protestuesve në kryeqytet dhe 80 persona u arrestuan në të gjithë vendin.

Demonstratat u nxitën nga legjislacioni që rrit moshën e pensionit me dy vjet në 64.

Zjarri përfshiu derën e përparme të bashkisë në qytetin jugperëndimor të Bordo të enjten në mbrëmje pas një dite protestash dhe përleshjesh.

Nuk ishte e qartë se kush ishte përgjegjës për zjarrin, i cili u shua shpejt nga zjarrfikësit.

Në Paris, demonstratat përgjithësisht paqësore panë përleshje të herëpashershme të policisë me rebelët e maskuar të cilët thyen xhamat e dyqaneve, demoluan mobiljet e rrugës dhe sulmuan një restorant McDonald’s, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

Një oficer policie i cili humbi ndjenjat u tërhoq zvarrë në siguri nga kolegët e tij.

Policia përdori gaz lotsjellës dhe u hodh nga sende dhe fishekzjarre, raportoi agjencia e lajmeve AP, me 33 persona të arrestuar në kryeqytet.

Unë e kundërshtoj këtë reformë dhe e kundërshtoj me të vërtetë faktin që demokracia nuk do të thotë më asgjë”, tha një demonstrues për Reuters. “Ne nuk po përfaqësohemi dhe kështu jemi të ngopur.”

“Është duke protestuar që ne do të jemi në gjendje të dëgjojmë veten sepse të gjitha mënyrat e tjera… nuk na kanë lejuar ta tërheqim këtë reformë,” i tha një tjetër agjencisë së lajmeve AFP.

Protestat gjithashtu ndërprenë udhëtimin me tren, rafineritë e naftës dhe panë mësues dhe punëtorë në aeroportin Charles de Gaulle të Parisit të largoheshin nga puna.

Në qytetin verior të Rouen-it, një grua e re u pa e shtrirë në tokë pasi kishte pësuar një dëmtim të rëndë në dorë. Dëshmitarët thanë se ajo humbi gishtin e madh pasi u godit nga një granatë e ashtuquajtur “flash-ball” e gjuajtur nga policia për të shpërndarë demonstruesit.

Përleshje të tjera pati në qytetet perëndimore të Nantes, Rennes dhe Lorient.

Rruga ka një legjitimitet në Francë,” tha një protestues në Nante. “Nëse zoti Macron nuk mund ta kujtojë këtë realitet historik, nuk e di se çfarë po bën ai këtu”.

Që nga janari, ka pasur nëntë ditë protesta dhe sindikatat franceze kanë bërë thirrje për një të dhjetën të martën e ardhshme. Kjo do të përfshinte greva të mëtejshme dhe do të përkonte me ditën e fundit të plotë të vizitës shtetërore të mbretit Charles III në vend.

Mbledhësit parisien të plehrave, të cilët nisën grevën kundër reformës së pensioneve më 6 mars, e kanë rinovuar atë deri të hënën e ardhshme.

Trazirat pasojnë vendimin e qeverisë për të detyruar legjislacionin për të rritur moshën e pensionit përmes dhomës së ulët të parlamentit – ku i mungon shumica absolute – pa votim.

Presidenti francez Emmanuel Macron mbrojti masën, duke thënë se reforma është një domosdoshmëri.

Kryeministrja e Francës, Élisabeth Borne, ka thënë se ndryshimet janë thelbësore për të parandaluar një deficit të madh në sistem në të ardhmen.