Vendosni fjalën kyçe....

Zbulohen planet e Elon Musk për ‘utopinë’ e SpaceX – WSJ


Elon Musk është akuzuar se ka sakrifikuar transparencën në kurriz të shpejtësisë në përpjekjet e tij për të ndërtuar një ‘utopi të Teksasit përgjatë lumit Kolorado’, raportoi të enjten Wall Street Journal. Miliarderi ka rrëmbyer mijëra hektarë tokë në Bastrop County, Teksas, një zhvillim që ka tërhequr zemërimin e shumë vendasve.

Qyteti i kompanisë moderne po rritet me kontributin minimal nga vendasit, sipas raportit, i cili citon të dhënat e tokës dhe dokumentet e tjera të lidhura me projektin këtë javë.

I quajtur Snailbrook dhe i vendosur 35 milje (56 km) jashtë kryeqytetit Austin, parajsa e privatizuar e Musk do vendoset pranë objekteve të Teksasit që aktualisht janë në ndërtim e sipër për kompaninë e tij të eksplorimit të hapësirës SpaceX. Projekti synon gjithashtu të strehojë punëtorë nga Tesla, Gigafactory Teksas i të cilit është gjithashtu afër.

Drejtuesit e Boring Co. duan të përfshijnë Snailbrook në mënyrë që të pastrojnë çdo pengesë rregullatore, e cila do t’i lejonte Musk të ndërtojë shtëpi të reja dhe t’i marrë me qira ato me një fraksion të normës së tregut ekskluzivisht për qiramarrësit që punojnë për ndonjë nga kompanitë e tij në zonën e Austin, thanë burime të brendshme për WSJ.

Punonjësit që largohen ose pushohen nga puna do kenë 30 ditë për t’u larguar dhe më pas do duhet të përballen me normat mesatare në zonë, të cilat janë gati tre herë më të larta.

Snailbrook aktualisht krenohet me një grup shtëpish modulare, një palestër, zonë sportive në natyrë dhe pishinë.