Vendosni fjalën kyçe....

Liberalët turren të fajësojnë Trumpin për falimentimin e Bankës së Silicon Valley – Media


Menjëherë pas kolapsit të dytë më të madh të bankave në historinë e Shteteve të Bashkuara, shumë liberalë nxituan në mediat sociale për të fajësuar ish-presidentin Donald Trump.

“Meqë ra fjala, Trump çrregulloi bankat si Silicon Valley Bank, e cila falimentoi,” postoi në Twitter Robert Reich, i cili shërbeu si Sekretar i Punës nën ish-presidentin Bill Clinton, pas lajmeve se Silicon Valley Bank ishte mbyllur nga rregullatorët në një përpjekje për të mbrojtur klientët pasi banka u përball me një krizë likuiditeti pas humbjes së 2 miliardë dollarëve.

Atij iu bashkuan liberalë të tjerë në Twitter, duke u përpjekur të fajësonin Trumpin për nënshkrimin e një projektligji dypartiak në vitin 2018.

“Duket e mundshme që kjo mund të ishte shmangur nëse nuk do të ishte për kthimet nga administrata Trump,” shkroi në Twitter gazetari Ed Krassenstein.

“Një kujtim i shpejtë: 50 senatorë republikanë dhe 17 senatorë demokratë votuan për të injoruar paralajmërimet dhe për të dobësuar rregulloret e rrezikut për Bankën Silicon Valley,” shkroi gazetari David Sirota.

“Donald Trump nënshkroi projektligjin në ligj. Dhe tani banka pësoi kolapsin e dytë më të madh bankar në historinë amerikane.”

“Donald Trump uli rregulloret hekurudhore dhe një tren toksik doli nga shinat”, postoi blogeri Jeff Tiedrich në Twitter.

“Donald Trump uli rregulloret bankare dhe një bankë e madhe falimentoi. Vetëm sikur të gjenim një fije të përbashkët që lidh këto ngjarje.”

“Kohë e mirë për të rikthyer në vëmendje këtë nga viti 2018,” shkroi në Twitter avokati Ron Filipkowski së bashku me një shkrim në lidhje me projektligjin e 2018.

Zëdhënësi i fushatës së Trump, Steven Cheung hodhi poshtë idenë se Trump është fajtori për falimentimin e bankës në një deklaratë për Fox Business.

“Demokratët dhe administrata Biden tashmë jashtë kontrollit kanë vazhduar të përpiqen në mënyrë patetike të fajësojnë Presidentin Trump për dështimet e tyre me gënjeshtra të dëshpëruara, të tilla si balonat kineze të spiunazhit, daljen nga shinat të trenit dhe tani kolapsi i SVB,” tha Cheung.