Vendosni fjalën kyçe....

Vdes në SHBA në moshën 56-vjeçare mashtruesi miliarder që ‘vodhi bankën e Rusisë’


Bankieri dhe mashtruesi famëkeq rus Sergey Grishin ka vdekur në SHBA, në moshën 56-vjeçare. Grishin rrëfeu në vitin 2018 se kishte organizuar një skemë për të mashtruar bankat ruse me dhjetëra miliarda dollarë

Grishin u shtrua në spital pas një problemi në tru muajin e kaluar dhe vdiq të hënën, raportoi të mërkurën Baza, një media ruse e lajmeve.

Manjati 56-vjeçar ishte i njohur në Perëndim për shitjen e rezidencës së tij prej 15 milionë dollarësh në Santa Barbara, Kaliforni, Princit Harry të Britanisë dhe gruas Meghan Markle në vitin 2020.

Sidoqoftë, në vendin e tij të lindjes, Grishin njihej si një nga mashtruesit më famëkeq. Në vitin 1994, ndërsa ekonomia ruse po përballej me politikat e privatizimit të Boris Yeltsin, Grishin dhe një partner biznesi blenë ‘Lubyanka Bank’ dhe e riemëruan atë ‘Rosevrobank’.

Grishin më pas nisi një skemë ku ai falsifikonte shënime këshillimi duke informuar Bankën Qendrore Ruse për një depozitë imagjinare në para në bankën e tij dhe më pas i pastronte paratë në vendet e huaja përpara se të vihej re humbja.

“Unë praktikisht e solla sistemin bankar rus në kolaps në vitet 1990,” tha Grishin në një videomesazh drejtuar autoriteteve amerikane në vitin 2018.

“Ishte mashtrimi më i madh ndonjëherë, sepse askush nuk e dinte saktësisht se sa para ishin vjedhur. Gjeta njerëzit e duhur në Bankën Qendrore të Federatës Ruse dhe në bankat estoneze. Në emër të bankave të Estonisë, bëra një shënim këshillë dublikatë, sikur origjinali të kishte humbur. Shuma në shënimin e këshillave ishte ajo që doja. Ishte krejtësisht e rreme dhe nuk mbështetej nga asgjë.”

Sipas faqes ruse të lajmeve Life, mashtrimi i Grishin dhe të tjerë si ai rezultuan në humbjen e rreth katër trilionë rublave (52.3 miliardë dollarë në 2023).

Në një videomesazh tjetër të vitit 2018, Grishin tha se ai përdori çeqe të falsifikuara për të ‘grabitur sistemin bankar rus për herë të dytë’. Kjo skemë përfshinte që një bankë të nënshkruante një çek për një shumë të caktuar me një ‘stilolaps magjik’ që më vonë mund të fshihej dhe modifikohej përpara se çeku të arkëtohej ose të depozitohej në një bankë tjetër.

Rosevrobank ishte gjithashtu e angazhuar në një operacion pastrimi parash prej 20 miliardë dollarësh midis 2011 dhe 2014, sipas Projektit të Raportimit të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit.

Grishin u transferua në SHBA në vitin 2008. Megjithatë, ai nuk ishte shtetas amerikan dhe i regjistroi mesazhet në një përpjekje për të bindur presidentin e atëhershëm Donald Trump që t’i jepte nënshtetësinë.