Vendosni fjalën kyçe....

46 viktima nga aksidenti tragjik hekurudhor në Greqi


Numri i të vdekurve në aksidentin tragjik të së martës në veri të Greqisë ku u përfshinë dy trena është rritur në 46, me të paktën 10 persona ende të zhdukur, tha media shtetërore të enjten.

Punonjësit e shpëtimit, përfshirë zjarrfikësit, po kërkojnë të mbijetuar pasi treni i pasagjerëve që transportonte më shumë se 350 persona u përplas me një tren mallrash në qytetin Tempi, afër qytetit të Larisës, duke shkaktuar që vagonët e përparmë të dalin nga shinat dhe të shpërthejnë në flakë.

Të paktën shtatë trupa të tjerë u gjetën sot, sipas transmetuesit publik ERT.

Të paktën 72 pasagjerë të plagosur u shtruan në spital, ku 15 prej tyre dolën pasi morën mjekimin.

Viktimat përfshijnë nëntë punonjës të hekurudhave dhe studentë universiteti që ktheheshin në shkollë në qytetin port verior të Selanikut nga Larisa dhe Athina.

Përgjegjësi i stacionit në Larisa, i cili u arrestua pas aksidentit, do të dalë para prokurorit, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve AMNA.

Ministri i Transporteve Kostas Karamanlis u dorëhoq pas aksidentit tragjik, më i rëndi në historinë e vendit