Vendosni fjalën kyçe....

Kina zbulon planet për të mjegulluar ‘Starlink’ të Musk


Studiuesit kinezë po përgatiten të lëshojnë rreth 13,000 satelitë në një orbitë të ulët në tokë, në një lëvizje që do të zbehte dhe mundësisht do mbikëqyrte rrjetin ‘Starlink’ të SpaceX të Elon Musk, i cili u nis për herë të parë në 2019 dhe ofron qasje në internet satelitor në 50 vende.

Projekti, i cili është i koduar ‘GW’ dhe po drejtohet nga profesori i asociuar Xu Can i Universitetit të Inxhinierisë Hapësinore të Ushtrisë Çlirimtare Popullore (PLA) në Pekin, do shohë 12,992 satelitë të operuar nga ‘China Satellite Network Group Co.’ projektuar për të përmirësuar efikasitetin e komunikimit.

Orari i nisjes mbetet i panjohur, por ekipi i udhëhequr nga Xu tha se ata planifikojnë t’i vendosin ato ‘përpara përfundimit të Starlink’. Ata shtuan se kjo ‘do sigurojë që vendi ynë të ketë një vend në orbitë të ulët dhe të parandalojë plejadën Starlink’.

Numri i parashikuar i satelitëve ‘GW’ do tejkalonte totalin aktual të Starlink prej rreth 3,500. SpaceX planifikon të ketë 12,000 pajisje në konstelacionin e saj të satelitëve deri në vitin 2027, me këtë shifër që përfundimisht do rritet në 42,000.

Ekipi i Xu shtoi se ata do i vendosnin satelitët e tyre në ‘orbita ku konstelacioni Starlink nuk ka arritur ende’ dhe se ata ‘do fitonin mundësi dhe përparësi në lartësi të tjera orbitale dhe madje do ‘mjegullonin Starlink’.

Rrjeti ‘GW’ gjithashtu mund të pajiset me teknologji për të ofruar ‘mbikëqyrje afatgjatë të satelitëve Starlink’, shtoi ekipi i studiuesve.

Xu dhe ekipi i tij sugjeruan gjithashtu që qeveria kineze mund të formonte një koalicion anti-Starlink me qeveri të tjera të ndryshme, të cilat ‘do kërkonin që SpaceX të publikonte të dhënat e satelitëve të satelitëve Starlink’.

Shifrat ushtarake kineze kanë shprehur më parë shqetësimin për ndërlikimet e sigurisë kombëtare të paraqitura nga satelitët e SpaceX dhe kanë bërë thirrje për zhvillimin e teknologjisë ‘hard kill’ ‘për të shkatërruar sistemin operativ të konstelacionit’ nëse është e nevojshme.

Përpjekjet e Kinës për të kundërshtuar Starlink vijnë mes shqetësimeve në rritje në lidhje me aplikimet e mundshme ushtarake të rrjetit global satelitor.

Teknologjia është përdorur për të forcuar komunikimet nga forcat ushtarake ukrainase gjatë gjithë konfliktit të saj me Rusinë – megjithëse SpaceX ndërmori hapa në fillim të këtij muaji për të kufizuar përdorimin e saj në kontrollin e dronëve ushtarakë në vend.