Vendosni fjalën kyçe....

Mbretëria e Bashkuar ka plane sekrete për BE-në – Bloomberg


Kryeministri britanik Rishi Sunak u ka kërkuar privatisht anëtarëve të kabinetit të tij që të përpunojnë mënyra për të rindërtuar lidhjet me BE-në që u ndërprenë pas Brexit në vitin 2020, kanë thënë burime qeveritare për Bloomberg.

Planet aktualisht janë duke u diskutuar në Downing Street. për të rritur lidhjet midis Londrës dhe Brukselit në fusha të tilla si mbrojtja, emigrimi dhe ekonomia, duke përfshirë tregtinë, energjinë dhe standardet ndërkombëtare, raportoi agjencia të shtunën.

Sipas ministrave, diplomatëve dhe zyrtarëve britanikë, të cilët të gjithë folën në kushte anonimiteti, afrimi po përgatitet për të kompensuar pasojat e konfliktit midis Rusisë dhe Ukrainës, në të cilin Londra pozicionohet në mesin e mbështetësve kryesorë të Kievit.

Në ditët në vijim, qeveria e Sunak shpreson të shpallë një zgjidhje për mosmarrëveshjen e gjatë me BE-në mbi marrëveshjet tregtare pas Brexit për Irlandën e Veriut. Plani i Londrës është të përfitojë nga ky zhvillim dhe ta bëjë atë bazë për përmirësimin e mëtejshëm të lidhjeve me bllokun 27-anëtarësh.

Bloomberg vuri në dukje se kryeministri rrezikon të zemërojë ligjvënësit anti-BE nga Partia e tij Konservatore në pushtet. Ai gjithashtu përballet me një betejë të vështirë për të kapërcyer skepticizmin në Bruksel, ku liderët kanë inat politikanët britanikë që e përdorën bllokun si një ‘thes boksi’ për audiencën e tyre të brendshme që nga votimi i Brexit në 2016, shtoi ai.

Një nga burimet e siguroi Bloomberg se kthesa e supozuar drejt Evropës nuk do thoshte se Brexit ishte një gabim, por është thjesht një pasqyrim i fushës gjeopolitike në ndryshim.

Sipas një zyrtari tjetër, vartësit e Sunak ishin në gjendje të bindin Kryeministrin, i cili ka qenë në detyrë që nga fundi i tetorit, se në ‘një botë më të rrezikshme, të autoritarizmit dhe proteksionizmit në rritje’, bashkëpunimi më i ngushtë me aleatët ishte absolutisht thelbësor për Britaninë.