Vendosni fjalën kyçe....

Erdogan falenderon gjithë vendet që i kanë ofruar ndihmë Turqisë


Presidenti turk Erdogan ka shprehur mirënjohje për të gjitha vendet ‘miqësore’ që treguan solidaritet me Turqinë duke dërguar ekipe kërkimi dhe shpëtimi pas tërmeteve masive, sipas AA.

Tërmetet e fuqishme që goditën Turqinë jugore këtë javë ishin tre herë më të fortë se tërmeti i madh i Marmarasë i vitit 1999 në veriperëndim të vendit, tha të shtunën Presidenti Rexhep Tajip Erdogan.

“Ata ishin tre herë më të fuqishëm dhe më shkatërrues se tërmeti i vitit 1999, i cili u regjistrua si fatkeqësia më e madhe në historinë e vendit tonë,” tha Erdogan në provincën juglindore Dijarbakir, një zonë e goditur nga tërmeti që ai po viziton për të inspektuar përpjekjet e kërkim-shpëtimit.

“Ato janë regjistruar gjithashtu si fatkeqësi shumë më të mëdha dhe më shkatërruese se tërmeti i Erzincanit i vitit 1939,” shtoi ai.

Tërmeti i Erzincanit në Turqinë lindore mori rreth 33,000 jetë, ndërsa tërmeti i Marmarasë i vitit 1999 mori rreth 18,000.

Erdogan më vonë vizitoi Sanliurfa dhe tha se të paktën 21,848 njerëz janë vrarë dhe 80,104 të tjerë janë plagosur që nga tërmetet e dyfishta, me qendër në provincën Kahramanmaras, që goditën Turqinë jugore të hënën.

Aktualisht, 160,000 personel janë duke punuar në 10 provinca, së bashku me ekipe nga jashtë,” tha Erdogan, i cili u takua gjithashtu me viktimat e tërmetit në Dijarbakir dhe Sanliurfa.

Tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6 goditën më shumë se 13 milionë njerëz në 10 provinca, duke përfshirë Hatay, Gaziantep, Adana, Adiyaman, Diyarbakir, Kilis, Malatya, Osmaniye dhe Sanliurfa.

Erdogan më parë u zotua të rindërtojë rajonin e goditur nga tërmeti si pjesë e një plani njëvjeçar.

“Ne planifikojmë të rindërtojmë qindra mijëra shtëpi, duke përfshirë infrastrukturën dhe superstrukturën e tyre, dhe të rivendosim qytetet tona të dëmtuara nga tërmetet,” tha ai.

Qeveria, tha ai, ka mobilizuar “të gjitha mjetet” dhe u bëri thirrje të gjithëve “të besojnë dhe të besojnë se ne nuk i kemi lënë dhe nuk do t’i lëmë qytetarët tanë në rrugë në mjerim apo varfëri”.

Gjatë një vizite në Sanliurfa, Erdogan tha se qeveria turke po përgatit programe “për të lehtësuar vuajtjet e viktimave tona të tërmetit dhe për t’ua bërë jetën më të lehtë”.

“460,000 qytetarë tanë janë të akomoduar në shkolla, konvikte, hotele praktike dhe shtëpi mësuesish të lidhura me Ministrinë Kombëtare të Arsimit. Janë 1.1 milion njerëz në qendrat e akomodimit të përkohshëm,” tha ai.

Presidenti turk theksoi më tej se gjatë katastrofës kanë hasur në “shumë pengesa që e kanë tejkaluar vullnetin njerëzor” dhe shtoi: “Ka pasur disa vonesa dhe përçarje në disa fusha, por askush nuk mund ta mohojë luftën e sinqertë të shtetit tonë për të qëndruar. nga qytetarët tanë të goditur nga tërmeti”.