Vendosni fjalën kyçe....

Palestinezët mbajnë një tubim pas sulmit në Jenin nga forcat izraelite


Palestinezët dolën në një tubim në Khan Yunis në Rripin jugor të Gazës të premten pas sulmit në kampin Jenin nga forcat izraelite.

Izraeli dhe territoret e pushtuara palestineze rritën tensionet pas shkëmbimit të raketave midis Rripit të Gazës dhe Izraelit, të shkaktuar nga një sulm vdekjeprurës në Bregun Perëndimor, shkruan The Guardian. 

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) hynë në kampin e refugjatëve Jenin, në veri të territorit të pushtuar rreth orës 7 të mëngjesit (5 të mëngjesit GMT) të enjten duke vepruar sipas inteligjencës që sugjeronte se një qelizë e lidhur me Xhihadin Islamik Palestinez po planifikonte të kryente sulme të afërta, than ë një deklaratë ushtria izraelite.

Dy civilë dhe shtatë burra të pretenduar nga grupet militante palestineze u vranë në betejën e ashpër me armë që pasoi. Disa nga banorët e kampit thanë se dhuna ishte më e keqja që kishin parë që nga kryengritja palestineze, në vitet 2000. Numri i të vdekurve nga bastisja është më i larti në një operacion të vetëm izraelit të regjistruar nga Kombet e Bashkuara që nga fillimi i regjistrimeve në vitin 2005.

Ngjarjet e së enjtes në Jenin bënë që Autoriteti Palestinez, i cili ka kompetenca të kufizuara qeverisëse në Bregun Perëndimor, të njoftonte se po pezullonte bashkëpunimin e sigurisë me Izraelin dhe ndezën konfrontimetë tjera, ndërsa dy palestinezë të tjerë u qëlluan dhe u vranë nga ushtarët në protestat që u kthyen në dhune. në pikat e kontrollit pranë Ramallah dhe në Jerusalemin Lindor.

Gjatë natës të së premtes, gjashtë raketa u hodhën nga Rripi i Gazës i kontrolluar nga islamistët në drejtim të Izraelit jugor, katër prej të cilave u kapën nga sistemi i mbrojtjes ajrore Iron Dome. IDF u përgjigj duke kryer bombardime në ato që tha se ishin dy objekte ushtarake në Gaza qendrore. Zjarri në Gaza dhe ai izraelit dukeshin të kufizuar në shtrirje dhe nuk u raportuan të lënduar nga asnjëra anë.

Udhëheqësi i Xhihadit Islamik, një grup më i vogël dhe më luftarak se sundimtarët e rripit, Hamasi, mori përgjegjësinë për sulmin nga Gaza gjatë një mitingu në qytetin e Gazës të premten që tërhoqi mijëra njerëz.

Përpjekjet e ndërmjetësve ndërkombëtarë për të zbutur tensionet duket se kanë pasur sukses, pa asnjë shenjë të menjëhershme të përshkallëzimit në luftë të llojit të parë midis Izraelit dhe Rripit të Gazës disa herë që kur Hamasi mori kontrollin e enklavës në 2007.

Kompleksi i xhamisë së shenjtë al-Aksa në Malin e Tempullit të Jerusalemit, shpesh një letër prekëse për dhunën, mbeti e qetë gjatë lutjeve të së premtes, të cilat u shoqëruan nga një prani e madhe e policisë izraelite.

Megjithatë, shqetësimet se konflikti i pazgjidhshëm mund të dalë përsëri jashtë kontrollit nuk janë zhdukur dhe ngjarjet e së enjtes vijnë në sfondin e një fushate ushtarake izraelite nëntë muajshe që synonte fraksionet palestineze në Jenin dhe Nablus aty pranë, e nisur si përgjigje ndaj një vale vdekjeprurëse të sulmeve terroriste palestineze pranverën e kaluar.