Vendosni fjalën kyçe....

Nëntë palestinezë mbetën të vrarë nga sulmi izraelit në Jenin


Nëntë palestinezë janë vrarë në një sulm ushtarak izraelit në Bregun Perëndimor të pushtuar, thonë zyrtarët palestinezë – më vdekjeprurësi në vite, sipas BBC. 

Një grua e moshuar u raportua mes të vdekurve në qytetin e Jeninit.

Ushtria izraelite tha se kishte vepruar për të penguar sulme të mëdha nga një “skuadër terroriste” e Xhihadit Islamik Palestinez (PIJ).

Gjatë një përpjekjeje për të arrestuar militantët, tre hapën zjarr drejt trupave dhe u vranë, shtoi ajo. Një i katërt u dorëzua dhe u arrestua.

“Forcat e sigurisë operuan për të rrethuar ndërtesën në të cilën ndodheshin të dyshuarit”, thuhet në një deklaratë të Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF). “Dy të dyshuar të armatosur janë identifikuar duke ikur nga vendi i ngjarjes dhe janë neutralizuar”.

“Një nga të dyshuarit që ishte në ndërtesë u dorëzua vetë tek forcat e sigurisë. Ushtarët inxhinierikë luftarakë të IDF-së hynë në ndërtesë për të shpërthyer dy mjete shpërthyese të përdorura nga të dyshuarit, ku ishte një i dyshuar shtesë i armatosur, i cili u neutralizua nga ushtarët. në vendin e ngjarjes”.

IDF akuzoi militantët se ishin “të përfshirë shumë në planifikimin dhe ekzekutimin e sulmeve të shumta terroriste ndaj civilëve dhe ushtarëve izraelitë”.

Sipas ushtrisë, persona të armatosur të tjerë palestinezë hapën zjarr ndaj trupave gjatë bastisjes. Trupat u përgjigjën me zjarr të drejtpërdrejtë dhe “u identifikuan goditjet”, tha ai, duke shtuar se po shqyrtonte “pretendimet në lidhje me viktima shtesë”.