Vendosni fjalën kyçe....

Irani ekzekuton një tjetër protestues antiqeveritar


Irani njofton se ka varur publikisht një 23-vjeçar në atë që është ekzekutimi i dytë i lidhur me protestat e fundit antiqeveritare.

Majidreza Rahnavard, 23 vjeç, u var të hënën herët në qytetin Mashhad, tha gjyqësori.

Një gjykatë e dënoi atë për “armiqësi kundër Zotit” pasi zbuloi se ai kishte goditur me thikë për vdekje dy anëtarë të Forcës së Rezistencës paraushtarake Basij.

Rahnavard u var vetëm 23 ditë pas arrestimit të tij.

Grupet e të drejtave të njeriut kanë paralajmëruar se protestuesit po dënohen me vdekje pas gjyqeve të pavërteta dhe pa proces të rregullt.

Nëna e tij u lajmërua për ekzekutimin vetëm pas vdekjes së tij.

Aktivisti i opozitës, kolektivi 1500tasvir, shkroi në Twitter se familja u telefonua nga një zyrtar në orën 07:00 me orën lokale dhe i tha: “Ne kemi vrarë djalin tuaj dhe e kemi varrosur trupin e tij në varrezat e Behesht-e Reza”.

Agjencia e lajmeve Mizan e gjyqësorit tha se Rahnavard ishte varur “në prani të një grupi qytetarësh Mashhadi” dhe postoi disa fotografi para agimit që thuhet se tregonin ekzekutimin.