Vendosni fjalën kyçe....

BE bën thirrje për “sjellje evropiane”, pas deklaratave ofenduese të Vuçiçit për Kurtin


Bashkimi Evropian ka reaguar pas deklaratave fyese të presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiç ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti.

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano u ka bërë thirrje palëve që të përmbahen nga retorika nxitëse dhe të kenë “sjellje evropiane”, për të ndihmuar në ulje të tensioneve.

Sipas REL, Stano i ka bërë këto deklarata pas pyetjeve të gazetarëve për deklaratat e Vuçiçit, i cili e ka quajtur Kurtin “llum terrorist”.

Gazetarët e kanë pyetur Stanon nëse deklaratat e Vuçiçit përbëjnë “sjellje evropiane”.

“Ne si komunitet i 27 vendeve presim nga të gjithë partnerët që të sillen në mënyrë evropiane, e kjo përfshin edhe Serbinë edhe Kosovën. Kjo nënkupton përmbajtje nga deklaratat nxitëse.”- ka thënë Stano.

Megjithatë Stano ka shtuar se emërimi i Nenad Rashiçit në pozitën e ministrit për Komunitete dhe Kthim në Kosovë “nuk ka qenë në përputhje me kushtetutën”.

Posti në të cilën është emëruar Rashiç, deri në fillim të nëntorit mbahej nga Goran Rakiç, i cili ka dhënë dorëheqje për shkak të vendimit të Qeverisë së Kosovës për të riregjistruar targat ilegale serbe në veri të Kosovës. Ka qenë ky emërim që e ka irrituar Vuçiçin i cili ofendoi Kurtin, ndërsa gjithashtu ka paralajmëruar se nuk do marrë pjesë në Samitin e 6 Dhjetorit në Tiranë.