Vendosni fjalën kyçe....

Aleanca SHBA-BE po shkon drejt ‘divorcit të shëmtuar’ – Ish-presidenti rus


‘Martesa’ mes SHBA-së dhe BE-së ka të ngjarë të përfundojë në divorc, pas ‘mashtrimit ekonomik’ të dukshëm nga ‘alfa-mashkulli’ amerikan, ka thënë ish-presidenti rus Dmitry Medvedev. Vërejtjet u bënë të hënën mes raporteve të mediave se vendet e BE-së po bëhen gjithnjë e më të zemëruar për atë që ata e shohin si oportunizëm amerikan mes krizës në Ukrainë.

SHBA ‘nuk ka ndërmend të ndajë të ardhurat e tij. Përkundrazi, ai vjedh kursimet e fundit të partnerit të tij të plakur dhe i fut paratë në xhepa pa asnjë shqetësim’, shkroi Medvedev, nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, në kanalin e tij Telegram.

Uashingtoni i bën gjithnjë e më shumë kushtet e biznesit në SHBA tërheqëse për kompanitë evropiane dhe nxit vendet e tjera të blejnë produktet e tij, vuri në dukje ai. Ndërkohë, tregu për mallrat evropiane po tkurret, pjesërisht për shkak të vendimit të tij për t’u shkëputur nga Rusia, shtoi ai.

“Nuk mund t’u besosh vërtet atyre klientëve të pasur. BE-ja mund të ‘ndahet me partnerin e saj mashtrues dhe të fillojë një jetë të re lirie.” – por ka shumë të ngjarë që ata nuk kanë vendosmëri dhe ‘testosteron’ mjaftueshëm për këtë, shtoi ai.

Përçarja në rritje midis liderëve të BE-së dhe homologëve të tyre amerikanë është pasqyruar në deklaratat publike brenda bllokut dhe në raportet e mediave perëndimore.

Javën e kaluar, Politico përshkroi një zemërim në rritje në BE për shkak të perceptimit se Uashingtoni po përfiton nga kriza midis vendeve anëtare.

Disa nga zyrtarët e lartë të bllokut janë zemëruar nga fakti që furnizuesit e energjisë amerikane po u shesin gaz natyror të lëngshëm vendeve të BE-së me një çmim katër herë më të lartë se në vendin e tyre, ndërsa kontraktorët ushtarakë po përfitojnë duke ‘shitur më shumë armë’ Ukrainës, thoshte shkrimi.

Zyrtarët e BE-së theksojnë gjithashtu Aktin e SHBA-së për Reduktimin e Inflacionit dhe ndikimin që stimujt financiarë për bizneset miqësore me mjedisin që ai ofron do të kenë tek kompanitë evropiane që përpiqen të konkurrojnë dhe të cilat e kanë të vështirë të përballen me çmimet e larta rekord të energjisë në në shtëpi, shtoi Politico.