Vendosni fjalën kyçe....

Zbulohen 9 plantacione marijuane në Spanjë, arrestohen 10 shqiptarë (FOTO)


Garda Civile e Spanjës ka arrestuar dhjetë shqiptarë dhe po heton 2 të tjerë, në kuadër të operacionit Periculumm, pasi u zbuluan më shumë se 44 tonë bimëve marijuanë në zonat e pyllëzuara të Pirenejve aragoneze.

Më shumë se njëqind agjentë nga njësi të ndryshme thuhet se kanë ndërhyrë.

Siç shkruajnë mediet spanjolle, hetimet filluan marsin e kaluar 2022 falë zbulimit nga agjentët e Gardës Civile të disa plantacioneve të marijuanës të kultivuara në vende të largëta dhe pothuajse të paarritshme në rajonet Sobrarbe dhe Ribagorza në provincën e Huesca.

Për çdo plantacion kujdeseshin nga dy ose tre persona që ishin fshehur në pyll në kampe të kamufluara në mënyrë perfekte. Këta individë ishin përgjegjës për kultivimin dhe mirëmbajtjen e makro plantacioneve nëpërmjet sistemeve të gjera të ujitjes. Ata madje kishin gjeneratorë dhe gomone për të ruajtur ujin që merrnin nga rezervuarët aty pranë.

Gjatë gjithë kohës rojet ruanin një nivel maksimal të gatishmërisë, me disa rrugë shpëtimi përmes pyllit për t’u larguar nga agjentët në rast se zbuloheshin. Në disa prej kampeve ata kishin instaluar sisteme alarmi rudimentare që paralajmëronin për praninë e mundshme të një të huaji.

Këta njerëz kaluan deri në gjashtë muaj duke jetuar në këto kampe pasi kishin furnizim me ushqime, gaz, sende bazë dhe materiale pune për mirëmbajtjen e plantacioneve.

Për të krijuar këto kampe bazë dhe zona kultivimi, autorët e dyshuar prenë pemë dhe rrafshuan masën pyjore në zonën që kishin zënë për të sjellë ujë, për të lëvizur më lehtë midis plantacioneve ose për të prodhuar dhe mirëmbajtur marijuanën.

Për disa muaj, agjentët përfunduan hetimin duke mbledhur të dhëna nga autorët e dyshuar dhe makroplantacionet.

Hetuesit kërkuan bashkëpunimin e Njësisë Ajrore të Gardës Civile për të fluturuar mbi zonë dhe për të përcaktuar vendndodhjen dhe shtrirjen e saktë të të korrave dhe kampeve. Gjithashtu, varkat e Gardës Civile u përdorën nga uji për transferimin e të arrestuarve dhe largimin e drogës së sekuestruar.

Në total janë ndërhyrë 44.382 bimë marijuanë në nëntë plantacione me 20 kampe ku banonin të arrestuarit. Gjithashtu janë sekuestruar 11 gomone uji, dy gjeneratorë, pesë pompa uji, celularë dhe mjete të shumta të dedikuara për kultivimin, kujdesin, tharjen dhe paketimin e drogës.

Janë dhjetë të arrestuar, të gjtihë meshkuj, për të cilët Gjykata e vetme e Boltaña-s ka urdhëruar futjen e tyre në burg. Po ashtu dy persona janë vënë nën hetim dhe shpallur në kërkim, vendndodhja e të cilëve nuk dihet.