Vendosni fjalën kyçe....

Njihuni me astronauten Nicole Mann, gruaja e parë indigjene në hapësirë


Një astronaute amerikan është bërë gruaja e parë vendase amerikane që shkon në hapësirë ​​pas nisjes së misionit të ri të NASA-s të mërkurën.

Kolonelja e Marinës Nicole Mann, 45 vjeç, është një nga katër astronautët që u nisën nga Florida në mesditë për në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS). Raketa Falcon SpaceX i nisi ata në një rrugë për të kapur postin orbital në rreth 29 orë. Man i tha BBC-së se ajo shpresonte se misioni do të frymëzonte brezat e ardhshëm të amerikanëve vendas.

“Shpresoj se do t’i frymëzojë fëmijët e vegjël vendas amerikanë që të ndjekin ëndrrat e tyre dhe të kuptojnë se disa nga ato barriera që janë atje ose që kanë qenë atje janë duke u thyer.”- tha ajo.

“Sa herë që jemi në gjendje të bëjmë diçka që është e para, ose që nuk është bërë në të kaluarën, është kaq e rëndësishme.”– shtoi ajo. “Ata i kanë këto mundësi”.

Kush është Nicole Mann

Mann është një anëtare e regjistruar e fisit Ëailacki, një nga fiset indiane të Luginës së Rrumbullakët.

Ajo ka përvojë të gjatë në fluturimin e një sërë avionësh për Trupat Detare të SHBA-ve. Mann është shpërblyer me gjashtë medalje për shërbimin e saj dhe është dërguar në Irak dhe Afganistan.

Fiset kanë raportuar prej kohësh diskriminim shoqëror që rezulton në vështirësi ekonomike dhe financim të pamjaftueshëm të shkollave të tyre. Në vitin 2017, vetëm 27% e amerikanëve vendas arritën një diplomë të asociuar ose më të lartë krahasuar me 54% të studentëve të bardhë, sipas Qendrës Kombëtare të SHBA për Statistikat e Arsimit.

Koloneles Mann i është dashur të presë për të bërë debutimin e saj në hapësirë, pasi ka përfunduar trajnimin e saj për astronautët në 2015.

Pasi hipi në ISS, Mann tha se ekipi ka rreth 250 hetime shkencore që janë planifikuar. Këto përfshijnë ndihmën për printimin 3D të qelizave njerëzore për rritjen e domateve dhe kryerjen e mundshme të shëtitjeve në hapësirë.

Pavarësisht se u lejua të sillte vetëm një sasi të kufizuar sendesh personale – si unaza e saj e martesës dhe fotografitë, Nicole Mann i tha BBC-së se ajo kishte në plan të sillte një send të vogël, si kujtesë për rrënjët vendase amerikane të familjes së saj.

“Unë kam gjithashtu një kapës ëndrrash që ma ka dhuruar nëna ime, e cila do të jetë një pjesë tjetër e vogël e familjes sime për ta mbajtur me vete.”- tha ajo, duke iu referuar një dekorimi tradicional amerikan vendas.

Anna Kikina, Josh Cassada, Nicole Mann dhe Koichi Wakata

Anna Kikina, Josh Cassada, Nicole Mann dhe Koichi Wakata

Anëtarët e mbetur të ekuipazhit përfshijnë një tjetër amerikan, John Cassada, si dhe Koichi Wakta nga Japonia dhe kozmonauten ruse Anna Kikina.

Zonja Kikina është e vetmja grua aktualisht në korpusin kozmonaut të agjencisë ruse të hapësirës dhe që vazhdon marrëveshjen ekzistuese të ndarjes së udhëtimit midis Rusisë dhe SHBA-së.

Të dy vendet kanë premtuar se do të vazhdojnë bashkëpunimin në hapësirë, pavarësisht tensioneve rreth pushtimit rus të Ukrainës.