Vendosni fjalën kyçe....

Shfaqet pas një kohe të gjatë Merkel: Fjalët e Putinit duhet të merren seriozisht


Vendet perëndimore duhet t’i marrin seriozisht presidentin rus e deklaratat e tij, tha të martën ish-kancelarja gjermane Angela Merkel.

Vërejtjet e saj erdhën pasi udhëheqësja rus lëshoi ​​një paralajmërim për Perëndimin javën e kaluar, duke vënë në dukje se ata që përdorin shantazh bërthamor kundër Moskës ‘duhet ta dinë se kjo mund t’u kthehet në bumeran’.

Në një dalje të rrallë publike në hapjen e Fondacionit të ish-Kancelarit ‘Helmut Kohl’ në Berlin të martën, Merkel vuri në dukje se fjalët e Putin nuk duhet të injorohen.

“Të mos i hedhësh poshtë si blof, por t’i marrësh seriozisht nuk është aspak një shenjë dobësie.” – tha ajo. Përkundrazi, ‘kjo është një shenjë e mençurisë politike, e cila ndihmon për të ruajtur hapësirën për manovrim ose për të zhvilluar një të re’, shtoi ish-kancelarja.

Ajo me sa duket po i referohej deklaratës së Putinit javën e kaluar, në të cilën ai sinjalizoi se Moska do përdorte ‘të gjitha mjetet për të mbrojtur Rusinë dhe popullin tonë’ nëse integriteti i saj territorial kërcënohet.

Merkel, e cila konsiderohet gjerësisht se ka qenë e mbrojtura e Kohl-it, shërbeu si kancelare e Gjermanisë për 16 vjet dhe vendosi marrëdhënie pune me Putinin. Gjatë mandatit të saj, Gjermania ishte gjithashtu shumë e varur nga importet e gazit rus.

Ajo u kritikua për marrëdhëniet e saj me Moskën pavarësisht se mbështeti sanksionet anti-ruse të vendosura nga Perëndimi pasi Gadishulli i Krimesë u shkëput nga Ukraina dhe iu bashkua Rusisë.

Në qershor, Merkel tha se dorëheqja e saj vitin e kaluar mund të ketë ndikuar në vendimin e Putinit për të filluar operacionin ushtarak në Ukrainë në fund të shkurtit.

Në atë kohë, ajo pranoi gjithashtu dështimin e saj për të krijuar ‘një format shtesë diskutimi evropiano-rus për një rend evropian të sigurisë së bashku me formatin e Normandisë’, duke iu referuar një kuadri që hapi rrugën për marrëveshjet e Minskut të 2014 dhe 2015, të cilat synonin të krijonin një armëpushim midis forcave pro-ruse dhe pro-Kiev-it.