Vendosni fjalën kyçe....

Shumica e demokratëve nuk duan që Joe Biden të kandidojë sërish – Sondazhi


Vetëm rreth një e treta e demokratëve dhe të pavarurve me prirje demokratike (35%) duan që presidenti Joe Biden të kandidojë për një mandat të dytë në vitin 2024, sipas një sondazhi të ABC News/Washington Post të publikuar të dielën.

Plot 56% thanë se duan që partia të zgjedhë dikë tjetër. Republikanët dhe të pavarurit me prirje republikane, nga ana tjetër, favorizojnë paksa ish-presidentin Donald Trump (47%) ndaj kandidatëve të tjerë (46%).

Midis amerikanëve në përgjithësi, mbështetja e Biden mbetet e ulët, me vetëm 39% të të anketuarve që miratojnë paraqitjen e tij në punë, ndërsa 53% nuk ​​e miratojnë. Ai shënon rezultatin më të keq në ekonomi, me vetëm 36% që shprehin miratimin e tij për trajtimin e çështjes.

Në një revansh Biden-Trump, Biden del përpara, duke fituar 48% të votave ndaj 46% të Trump – por nëse anketohen vetëm votuesit e regjistruar, numrat ndryshojnë, me Trump që del në krye. Në të njëjtën kohë, 52% e të anketuarve mendojnë se Trump duhet të akuzohet për një krim në lidhje me të paktën një nga hetimet federale që po zhvillohen aktualisht kundër tij.

Ekonomia është çështja kryesore në mendjet e votuesve për mandatet afatmesme, me republikanët që shihen si më të aftë për ta trajtuar atë me një diferencë prej 16 pikësh. 76% e votuesve që e shohin inflacionin si shumë të rëndësishëm, u besojnë republikanëve me një diferencë të ngjashme.

Ndërsa demokratët kryesuan me shumicë dërrmuese republikanët në besimin e votuesve për çështjet e abortit dhe ndryshimeve klimatike, shumë më pak votues i konsideruan ato me rëndësi të madhe, respektivisht vetëm 62% dhe 50%.

Edhe kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, duket më pak se entuziaste për një mandat të dytë të Bidenit. E përballur me dështimin e presidentit për t’u ‘angazhuar’ për një tjetër kandidim gjatë një interviste të fundit 60 Minutash, ajo lëshoi ​​lavdërime të paqarta për presidentin në moshë.