Vendosni fjalën kyçe....

Putini donte ‘njerëz të denjë’ në pushtet në Kiev – Berlusconi


Presidenti rus Putin u shty për të nisur fushatën ushtarake në Ukrainë nga mbështetësit e tij dhe donte të zëvendësonte një qeveri në Kiev të drejtuar nga ‘njerëz të denjë’, tha ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi.

Duke folur në median publike italiane RAI, Berlusconi spekuloi se çfarë e shtyu udhëheqjen ruse të vazhdonte me operacionin ushtarak në Ukrainë në fund të shkurtit.

“Putini u shty nga populli rus, nga partia e tij, nga ministrat e tij për të dalë me këtë operacion special.” – tha ai, cituar nga Reuters.

Berlusconi beson se Moska fillimisht kishte planifikuar të merrte kontrollin e Kievit ‘për një javë’, të zëvendësonte presidentin ukrainas Vladimir Zelensky dhe qeverinë e tij me ‘njerëz të denjë’ dhe të largohej nga kryeqyteti ‘javën tjetër’.

Ai tha gjithashtu se nuk e kupton pse trupat ruse tani janë ‘të përhapura rreth Ukrainës’ kur ato ‘duhej të kishin ngecur vetëm rreth Kievit’. Ai gjithashtu pretendoi se forcat e Moskës takuan ‘një nivel të papritur rezistence’, i cili u përforcua nga dërgesat e armëve perëndimore, e cituan atë të thoshte media italiane.

Megjithëse trupat ruse ishin në një moment afër Kievit, në fund të marsit, ato u tërhoqën në atë që Ministria Ruse e Mbrojtjes e quajti ‘një rigrupim të planifikuar’ për të krijuar kushtet për ‘çlirimin’ e Donbasit.

Në fillim të këtij muaji, Putin tha se qëllimet e Moskës në këtë drejtim nuk kanë ndryshuar.

Komentet e Berlusconit vijnë ndërsa partia e tij ‘Forza Italia’ shkon në zgjedhje këtë javë si pjesë e një koalicioni të krahut të djathtë, i cili përfshin gjithashtu partitë Lega kundër imigracionit dhe Vëllezërit e Italisë. Blloku pritet gjerësisht të fitojë.

Ish-kryeministri shërbeu katër mandate midis 1994 dhe 2011 dhe zhvilloi lidhje të ngushta me Putinin. Në një moment, Berlusconi madje vizitoi Krimenë.