Vendosni fjalën kyçe....

Tanket amerikane ‘janë në tryezë’ për Ukrainën – Pentagoni


Shtetet e Bashkuara mund t’i ofrojnë ushtrisë ukrainase tanke për të zëvendësuar pajisjet e vjetra të epokës sovjetike, tha një zyrtar i lartë i Pentagonit, ndërsa Kievi vazhdon të kërkojë një rrjedhë të qëndrueshme të armëve perëndimore mes luftimeve të ashpra me trupat ruse.

Duke folur me gazetarët në një konferencë në fillim të javës, stafi i mbrojtjes u pyet nëse Shtëpia e Bardhë po konsideronte armaturë të rëndë në paketat e ardhshme të ndihmës për Ukrainën, duke vënë në dukje se ligjvënësit ukrainas vizituan së fundmi kryeqytetin amerikan për të nxitur në mënyrë specifike tanket.

“Tanket janë absolutisht në tavolinë së bashku me armët e tjera.” – tha zyrtari, duke vënë në dukje se ndërsa trupat ukrainase janë më të njohura me ‘tanke të tipit sovjetik’, Pentagoni e pranon ‘se do të ketë një ditë kur ata mund të duan të kalojnë tranzicion dhe mund të duhet të kalojmë në modele të përputhshme me NATO-n’.

Paketa e fundit e sigurisë e Shtëpisë së Bardhë në Kiev u njoftua javën e kaluar, me vlerë rreth 600 milionë dollarë, duke shënuar tërheqjen e 21-të të armëve presidenciale të Biden për Ukrainën. Ndihma përfshinte raunde shtesë për sistemet raketore të artilerisë së lëvizshmërisë së lartë të ofruara nga SHBA (HIMARS), 36,000 predha artilerie, 1,000 municione të drejtuara me saktësi, një numër automjetesh transporti dhe armë të vogla