Vendosni fjalën kyçe....

SHBA bën plane të fshehta për Guantanamon – Wall Street Journal


Qeveria amerikane ka shtuar në heshtje përpjekjet për të mbyllur objektin e burgut në bazën detare të Gjirit të Guantanamos në Kubë, raportoi të shtunën Wall Street Journal.

Pavarësisht se ishte një nga premtimet e fushatës së Presidentit Biden, Shtëpia e Bardhë mori një qasje të profilit të ulët ndaj çështjes gjatë vitit të tij të parë në detyrë për të shmangur polemikat politike, thanë burimet për gazetën.

Por tani Uashingtoni po i afrohet mbylljes së burgut, i cili u krijua në 2002 për të pritur terroristë të dyshuar të huaj të kapur jashtë vendit, sipas njerëzve të njohur me këtë çështje.

Për herë të parë, një diplomat i lartë është emëruar për të mbikëqyrur transferimin e të burgosurve nga Gjiri i Guantanamos, thotë WSJ. Puna e përfaqësuesit të posaçëm thuhet se i shkoi Tina Kaidanow, një ish-ambasadore për antiterrorizmin.

WSJ tha se u përpoq të kontaktonte Kaidanoë për koment, por zëdhënësi i Departamentit të Shtetit u përgjigj se ajo nuk ishte e disponueshme.

Administrata Biden gjithashtu ka sinjalizuar se nuk do të ndërhyjë në negociatat për pranimin e fajësisë që mund të zgjidhin ndjekjen penale të qëndrueshme të organizatorit të dyshuar të 11 shtatorit, Khalid Sheikh Mohammed dhe katër bashkë-pandehurve të tjerë, tha Wall Street Journal.

Mohammed është në mesin e 36 të burgosurve që mbahen aktualisht në Gjirin e Guantanamos. Objekti famëkeq ka pritur rreth 800 njerëz, shpesh të mbajtur pa akuza apo gjyq, gjatë dy dekadave të fundit. Burgu priti për herë të fundit një të burgosur të ri në vitin 2008.

Premtimi për mbylljen e Gjirit të Guantanamos u bë fillimisht nga Barack Obama, nën të cilin Biden ishte zv.president.

Në dhjetor, u raportua se Departamenti Amerikan i Mbrojtjes po vazhdonte me një projekt prej 4 milionë dollarësh për të ndërtuar një sallë të re gjyqi në objekt.