Vendosni fjalën kyçe....

Shpërthejnë të tjera përleshje mes ish-republikave sovjetike, Taxhikistani akuza të ndërsjella me Kirgistanin


Rojet kufitare nga Taxhikistani dhe Kirgistani shkëmbyen përsëri zjarr të premten në mëngjes, pas një përshkallëzimi të tensioneve në fillim të javës.

Zyrtarët ushtarakë Kirgistan akuzuan Taxhikistanin për një ‘sulm të pabesë ndaj objekteve kufitare dhe civile’ dhe pretenduan se përleshje sporadike po ndodhnin ‘gjatë gjithë kufirit’. Situata ka mbetur e tensionuar që në orët e para të mëngjesit. Qeveria në Bishkek thuhet se urdhëroi evakuime nga disa zona kufitare.

Taxhikistani nga ana e tij pretendoi se rojet kufitare të Kirgistanit granatuan një nga pikat e tyre kufitare me mortaja dhe akuzoi shtetin fqinj për kryerjen e një ‘sulmi të armatosur’ të paprovokuar në disa vendbanime.

Nuk kishte asnjë konfirmim zyrtar për ndonjë vdekje nga shpërthimi i fundit. Një incident i ngjashëm mëngjesin e së mërkurës i mori jetën të paktën një ushtari, ndërsa disa të tjerë u plagosën.

Tensionet herë pas here rriten midis dy vendeve të Azisë Qendrore, pasi ato nuk janë në gjendje të bien dakord plotësisht për kufirin e tyre 1000 km të gjatë. Ndërsa Rusia nuk ka kufi të përbashkët me asnjërën, të dy ish-shtetet sovjetike janë pjesë e Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO), një pakt mbrojtës i ndërsjellë, analog me bllokun e NATO-s të udhëhequr nga SHBA, i përbërë nga gjashtë ish-republika sovjetike, duke përfshirë edhe Rusinë, Armeninë, Bjellorusinë dhe Kazakistanin.

Në një incident të veçantë kufitar këtë javë që përfshin një tjetër anëtar të CSTO-së, Armenia akuzoi Azerbajxhanin për fillimin e sulmeve me artileri dhe dron të martën herët. Dhjetra ushtarë nga të dyja palët u vranë në përleshjet që pasuan. Megjithatë, pasi Jerevani kërkoi ndihmë nga blloku ushtarak, Azerbajxhani propozoi një ‘armëpushim humanitar’.