Vendosni fjalën kyçe....

Infektohet me Covid-19 edhe deputeti Ralf Gjoni


Deputeti i LSI-së në Kuvend, Ralf Gjoni, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Njoftimin e ka bërë vetë Gjoni me anë të një postimi në Facebook.

Ai shkruan se ka rezultuar pozitiv me Covid-19 ditën e djeshme ndërsa u bën thirrje qytetarëve që të zbatojnë masat e vendosura nga qeveria.

Gjoni thekson se do vetëkarantinohet gjatë dy javëve të ardhshme ndërsa shton se në ditët më kyçe të betejës për listat e hapuraai do duhet të mungojë fizikisht në Kuvend.

Deputeti bëhet zyrtari i dytë i lartë në vend që preket nga Covid-19, pas infektimit me koronavirusin e ri të kryebashkiakut të Tiranës, Veliaj.

Mirëmëngjes miq, dje kam rezultuar pozitiv me Covid 19 pas tre ditësh temperature të lehtë e gjendjeje gripale. Sot jam më mirë dhe me sa kuptoj, drejt rikuperimit. Mirënjohje të thellë për gjithë mjekët e komunitetin mjekësor që po përballet çdo ditë me këtë ‘armik’ të panjohur më parë.

Gjatë dy javëve të ardhshme do qëndroj në izolim total në shtëpi për të mbrojtur të tjerët.

Me sa duket praninë fizike në javën më kyçe të angazhimit tim parlamentar, atë të hapjes së listave, do ma mohojë një virus i padukshëm. Sidoqoftë, mbetem më i pērkushtuar se kurrë në distancë dhe ne kontakt të vazhdueshëm.

Kam kuptuar nga bisedat me mjekë e kolegë që gjatë dy javëve të shkuara, virusi është përhapur me shpejtësi të frikshme pa u ndjerë fare. Kjo përhapje ka ndodhur në ambjente publike, dhe patjetër edhe në institucione shtetërore, përfshirë parlamentin.

Njerëzit po tregohen të pakujdesshëm dhe po refuzojnë të kuptojnë se Covid19 do disa ditë që të inkubohet në trup. Në momentin që jep shenjat e para, ju mund të keni qenë i infektuar prej ditësh dhe ndërkohë mund t’ia keni kaluar virusin familjarëve e miqve të afërt. NDAJ KUJDES MAKSIMAL!

Mos dilni në ambjente publike pa maskë. Lani duart pa pushim. Nëse keni shenjën më të vogël si temperaturë e lehtë, dhimbje koke, gricje fyti, ethe, djersitje natën, dhimbje trupi, kollë, bllokim hundësh, humbje e nuhatjes/shijes apo çdo shenjë tjetër gripale, duhet të karantinoheni e të kërkoni kryerjen e tamponit. Mos e neglizhoni miq. Disa do e kalojnë lehtë, e disa të tjerë do rrezikojnë jetën.

Përgjegjshmëria e secilit prej nesh gjatë 2-3 javëve të ardhshme duhet të jetë në nivelet maksimale.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *