Vendosni fjalën kyçe....

Forcat ukrainase thonë se kanë kryer më shumë se 100 sulme në bazat e rusëve në jug


 

Forcat e mbrojtjes ukrainase thonë se kanë kryer më shumë se 100 sulme në pozicionet e pushtuesve rusë. Po ashtu dy herë sulmuan kalimet në rajonin Kherson, duke e bërë të pamundur përdorimin e mëtejshëm të tyre.

Këtë e ka bërë të ditur Komanda Operative Jug përmes një njoftimi. Në njoftim theksohet se situata në zonën operacionale të Buhut jugor mbetet e tensionuar dhe dinamike, por nën kontrollin e forcave të mbrojtjes ukrainase.

Siç shkruan Ukrinform, gjatë natës rusët sulmuan dy herë me avionë luftarakë, filluan gjithashtu sulme me raketa dhe përdorën artileri të rëndë në komunitetet territoriale përgjatë vijës së kontaktit.

Por “Aeroplanët tanë dhe njësitë tona të raketave dhe artilerisë filluan më shumë se 100 sulme në pozicionet e armikut, zona të përqendrimit të fuqisë punëtore dhe pajisjeve ushtarake në pjesën e pasme, dy herë sulmuan kalimin ponton përtej lumenjve Inhulets dhe Dnipro.”

Theksohet se forcat e mbrojtjes ukrainase mbajnë nën zjarr gjatë gjithë orarëve ura dhe vendkalime, duke i penguar pushtuesit të rimbushin stoqet e tyre me pajisje ushtarake dhe municione.

Sipas Komandës Operative të Jugut, rusët gjatë natës së kaluar kanë humbur 10 ushtarë, një tank T-72, një sistem artilerie vetëlëvizëse dhe një automjet.