Vendosni fjalën kyçe....

Rusia i quan akte sabotazhi shpërthimet e reja në Krime


Një javë pas një sulmi të dukshëm ukrainas në një bazë ushtarake ruse në Krimenë e pushtuar, një dyqan armësh në një objekt tjetër ushtarak është goditur nga një seri shpërthimesh.

Zyrtarët rusë thanë se një zjarr shkaktoi shpërthimet në zonën Dzhankoi, përpara se të fajësonin “sabotimin”.

Një zjarr i veçantë shpërtheu në një nënstacion elektrik dhe një hekurudhë u dëmtua.

Një varg shpërthimesh javën e kaluar shkatërruan avionë luftarakë rusë në një bazë të Detit të Zi në bregun e Krimesë.

Ukraina kurrë nuk e ka pranuar publikisht atë sulm – por këshilltari i zyrës presidenciale Mykhailo Podolyak e përshkroi incidentin e fundit si “çmilitarizimi në veprim”, duke treguar se shpërthimet nuk ishin aksidentale.

Një zëdhënës i komandës së forcave ajrore ukrainase tha se baza u përdor nga disa prej helikopterëve ushtarakë të Rusisë, por fajësoi për shpërthimet Rusinë që nuk respektoi masat paraprake të zjarrit.

Rusia nuk dha asnjë indikacion për llojin e sabotimit të përfshirë në sulmin e së martës, por shërbimi i sigurisë FSB tha se diversantët ukrainas kishin hedhur në erë gjashtë shtylla të energjisë elektrike këtë muaj brenda vetë Rusisë.

Sulmet në zonën e Kurchatov, rreth 100 km (60 milje) nga kufiri verilindor i Ukrainës, kishin ndikuar në “procesin teknologjik të funksionimit” të uzinës bërthamore Kursk, shtoi ai.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se shpërthimet e së martës në Krimenë veriore ndodhën në një depo të përkohshme municionesh në një bazë pranë fshatit Maiske rreth orës 06:15 me orën e Moskës Një udhëheqës tatar i Krimesë, Refat Çubarov, i quajti shpërthimet një “goditje” që mund të dëgjohej “larg nëpër stepë”.

Ministria e Mbrojtjes në Moskë tha se nuk kishte viktima “serioze”, por kreu rajonal i emëruar nga Rusia Sergei Aksyonov vizitoi vendin dhe tha se 2,000 njerëz ishin zhvendosur nga një fshat aty pranë dhe dy njerëz ishin plagosur.

“Një person ka marrë një plagë me prerje dhe një është shtypur nga një mur. Jeta e tyre nuk është në rrezik, për fat të mirë,” tha ai.

Krimea u aneksua nga Rusia në fillim të vitit 2014. Kur forcat ruse nisën një pushtim të ri në shkurt, ata përdorën bazat e tyre në gadishull për të kapur zona të mëdha të Ukrainës jugore.