Vendosni fjalën kyçe....

Vritet në një sulm themeluesi i talebanëve pakistanezë


Një udhëheqës i lartë, themelues i talebanëve pakistanezë u vra të dielën mbrëma në një sulm, sipas dy burimeve brenda udhëheqjes së grupit, raporton CNN.

Talibanët e Pakistanit, i njohur si Tehreek-e-Taliban (TTP), është një organizatë e huaj terroriste që vepron si në Afganistan ashtu edhe në Pakistan.

Burimet e TTP i thanë CNN se komandanti i lartë Abdul Wali, i njohur gjithashtu si Omar Khalid Khorasani, u vra së bashku me dy udhëheqës të tjerë të TTP në një sulm të shënjestruar me IED.

Vdekjet ndodhën në provincën Paktika të Afganistanit, e cila kufizohet me Pakistanin. Sipas Departamentit të Shtetit të SHBA-së, Wali ishte udhëheqësi i një fraksioni militant të lidhur me TTP të njohur si Jamaat ul-Ahrar (JuA).

Nën udhëheqjen e Wali, JuA ka qenë një nga rrjetet më aktive të TTP-së në provincën Punjab, Pakistan dhe ka marrë përgjegjësinë për sulme të shumta në të gjithë Pakistanin, sipas Departamentit të Shtetit të SHBA.

JuA mori përgjegjësinë për disa nga sulmet terroriste më vdekjeprurëse në Pakistan, përfshirë shpërthimin e së dielës së Pashkëve të vitit 2016, i cili vrau të paktën 74 njerëz dhe plagosi 362 të tjerë në një park në qytetin e Lahore.

Programi “Shpërblime për drejtësi” i Departamentit të Shtetit ofron një shpërblim deri në 3 milionë dollarë për informacion mbi Abdul Wali. Vdekja e tij vjen ndërsa TTP dhe struktura pakistaneze punojnë drejt bisedimeve të paqes.