Vendosni fjalën kyçe....

Tensionet me Kinën, SHBA-ja i shet Australisë 235 milionë dollarë armatime


Sipas raporteve të lajmeve, në një nga marrëveshjet më të rëndësishme të armëve në Paqësor, Departamenti i Shtetit i SHBA-së ka miratuar një shitje prej 235 milionë dollarësh të 80 raketave ajër-det/tokë me rreze të zgjatur (JASSM-ER) te Australia.

Aviacioni Australian raportoi këtë muaj se raketat e fshehta lundruese kanë një rreze veprimi prej 935 kilometrash dhe mund të vendosen te avionët F-35 Lightning II ose F/A-18F Super Hornet të Forcave Ajrore Mbretërore Australiane (RAAF), duke i dhënë Australisë një armë shumë të kërkuare me aftësi goditjeje me rreze të gjatë.

Më parë, SHBA miratoi një shitje të mundshme prej 94 milionë dollarësh të raketave kundër rrezatimit për të goditur misionet e mbrojtjes ajrore të armikut (SEAD) në Australi, siç raportohet nga Defense Connect.

Sipas kësaj shitjeje, Australia është planifikuar të marrë 15 raketa me shpejtësi të lartë kundër rrezatimit AGM-88 (HARM), të dizajnuara për të goditur radarët e mbrojtjes ajrore të armikut për t’u mohuar kundërshtarëve përdorimin e sistemeve të mbrojtjes ajrore.

Edhe pse Australia është 7,400 kilometra nga Kina, ajo ende e sheh atë si një kërcënim për vlerat dhe sistemin e saj demokratik. Ai gjithashtu konsideron aftësitë ushtarake në rritje të Kinës dhe perspektivën për t’u tërhequr në një konflikt më të madh SHBA-Kinë në Paqësor si kërcënime kritike.