Vendosni fjalën kyçe....

Liz Truss i bashkohet garës për të zëvendësuar Boris Johnson, zotohet të ndihmojë në mposhtjen e Rusisë


Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar Liz Truss i është bashkuar garës për t’u bërë kryeministrja e ardhshme, duke përshkruar vizionin e saj për Britaninë dhe partinë Konservatore në një shkrim të botuar nga Daily Telegraph të dielën.

“Ne përballemi me sfida të mëdha në vend në mes të krizës ekonomike globale. Ne përballemi me sfida të mëdha jashtë vendit, nga një Rusi agresive te një Kinë gjithnjë e më këmbëngulëse.” – shkroi ajo, duke u zotuar se do të qeverisë si konservatore nëse zgjidhet për postin e lartë.

Truss tha se ajo do të ishte një kryeministre që ‘mund të udhëheqë, të japë dhe të marrë vendime të vështira’, ndërsa promovoi përvojën e saj si negociatore e Brexit dhe Sekretare e Jashtme, e cila ndihmoi në vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë për ofensivën e saj ushtarake në Ukrainë.

“Si Sekretare e Jashtme, unë kam ndihmuar në udhëheqjen e reagimit ndërkombëtar ndaj luftës së Putinit në Ukrainë dhe kam ofruar një paketë të ashpër sanksionesh që ka udhëhequr botën, duke i imponuar dhimbje të vërtetë Putinit dhe Kremlinit.” – tha ajo.

Truss premtoi gjithashtu se do fillojë uljen e taksave për të ndihmuar Mbretërinë e Bashkuar të përballojë një krizë në rritje të kostos së jetesës dhe të tërheqë investime. Në të njëjtën kohë, ajo synon të bëjë që sipërmarrja private të rritet më shpejt se sektori publik dhe, në planin afatgjatë, të shkurtojë madhësinë e shtetit.

Duke shpallur ofertën e saj për lidership, Truss i është bashkuar një gare të ngjeshur për të zëvendësuar Boris Johnson, i cili njoftoi të enjten se do të tërhiqej si kryeministër pas një morie skandalesh dhe një valë dorëheqjesh të anëtarëve të lartë të kabinetit.

Pretendentë të tjerë të shquar përfshijnë ish-Kancelarin e Thesarit të Britanisë, Rishi Sunak, ish-Sekretarin e Shëndetësisë Sajid Javid, kryetarin e Komitetit të Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar Tom Tugendhat, ministrin e Tregtisë Penny Mordaunt dhe ish-Sekretarin e Jashtëm, Jeremy Hunt.