Vendosni fjalën kyçe....

Tragjedia misterioze, 22 të rinj gjenden në vdekur në një klub nate në Afrikën e Jugut


Të paktën 22 persona u gjetën të vdekur në një klub nate në qytetin e Afrikës së Jugut të Londrës Lindore të dielën. Shkaku i vdekjes është i paqartë dhe nuk janë raportuar shenja të dukshme të lëndimit në trupa.

Punonjësit e urgjencës u thirrën në tavernën Enyobeni në orët e para të mëngjesit të së dielës dhe arritën në vend ku gjetën ‘të shtrirë nëpër tavolina, karrige dhe në dysheme; pa shenja të dukshme lëndimi’ sipas Daily Dispatch, një faqe lajmesh në Afrikën e Jugut.

Gazeta tha se gazetarët e saj ishin informuar se 22 persona vdiqën. Pa plagë apo lëndime të dukshme, spekulohet se të ndjerit ose janë ekspozuar ndaj ndonjë lënde toksike, ose janë plagosur dhe vrarë në një rrëmujë.

Megjithatë, Ministri i Policisë Bheki Cele tha për Neës24 se ‘nga pamja e gjërave, nuk kishte rrëmujë’. Një banor vendas i tha rrjetit të lajmeve të Afrikës së Jugut se ‘nuk kishte dëgjuar për rrëmujë. Disa trupa ishin ende në karriget e tyre, ndërsa të tjerët u gjetën të shtrirë në dysheme’.

“Ne do të fillojmë menjëherë autopsitë në mënyrë që të mund të dimë shkakun e mundshëm të vdekjes.” – i tha Reuters një zëdhënës i Departamentit të Shëndetit të Kepit Lindor.

Policia u tha gazetarëve jashtë tavernës se ata që vdiqën ishin të moshës nga 18 deri në 20 vjeç. Sipas Associated Press, ata kishin festuar fundin e provimeve shkollore.

Presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa iu referua të vdekurve si ‘adoleshentë’. Në një postim në Tëitter, Ramaphosa shprehu ‘ngushëllimet më të thella’ për familjet e të vdekurve, duke theksuar se ‘tragjedia është bërë edhe më e rëndë nga ndodhja e saj gjatë Muajit të Rinisë’.