Vendosni fjalën kyçe....

Anija luftarake ruse shkel dy herë ujërat territoriale daneze


Një anije luftarake ruse herët të premten shkeli dy herë ujërat territoriale daneze në veri të ishullit Bornholm të Detit Baltik, ku po zhvillohej një festival demokracie i ndjekur nga zyrtarë të lartë dhe njerëz të biznesit, thanë Forcat e Armatosura Daneze.

Danimarka e quajti veprimin një provokim të papranueshëm. Ambasada ruse në Kopenhagë tha se danezët nuk dhanë prova.

Anija luftarake ruse hyri në ujërat daneze pa autorizim në orën 00:30 të premten dhe përsëri disa orë më vonë, thanë forcat e armatosura në një deklaratë. Anija luftarake u largua pasi marina daneze vendosi kontakt me radio, tha ai.

“Një provokim rus thellësisht i papërgjegjshëm, bruto dhe plotësisht i papranueshëm në mes të festivalit,” tha ministri i Jashtëm i Danimarkës Jeppe Kofod në Twitter.

Festivali vjetor ndiqet nga zyrtarë të lartë të qeverisë, duke përfshirë Kofod dhe kryeministren Mette Frederiksen.

“Metodat e bullizmit nuk funksionojnë kundër Danimarkës,” tha Kofod.

Ai tha se ambasadori rus ishte thirrur, gjë që u konfirmua nga ambasada ruse në Kopenhagë.