Vendosni fjalën kyçe....

Australia do i paguajë kompanisë franceze 589 mln dollarë pas prishjes së marrëveshjes së nëndetëseve


Australia ka rënë dakord të paguajë 589 milionë dollarë si kompensim për ndërtuesin francez të anijeve Naval Group, pasi prishi një marrëveshje të madhe të nëndetëseve vitin e kaluar, si pjesë e paktit AUKUS me Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë, në përpjekjen e fundit për të qetësuar çështjen diplomatike.

Kryeministri Anthony Albanese njoftoi ofertën të shtunën në mëngjes, duke u thënë gazetarëve se marrëveshja do të kursente para nga taksat, ndërsa përdorte mundësinë për të kritikuar ish-kryeministrin Scott Morrison për kryesimin e “qeverisë më të kotë në historinë e Australisë”.

“Ky është një kursim nga 5.5 miliardë dollarë që Senati u tha se do të rezultonte nga ai program,” tha kryeministri i sapo zgjedhur, duke iu referuar marrëveshjes së dështuar me firmën franceze, duke shtuar se nisma “përfaqëson ende një humbje të jashtëzakonshme nga një qeveri që ishte gjithmonë e madhe në njoftim, por jo e mirë në dorëzim.”

Albanese vazhdoi të thoshte se marrëveshja do të ishte një “zgjidhje e drejtë dhe e barabartë” pas një zhurme të konsiderueshme nga Parisi për kontratën e anuluar prej 66 miliardë dollarësh duke vënë në dukje se oferta u pranua pas diskutimeve me presidentin francez Emmanuel Macron.

Naval Group, një ndërtues anijesh me shumicën e aksioneve pronësi shtetërore, ishte vendosur të ndërtonte 12 nëndetëse për flotën e Australisë por marrëveshja trepalëshe AUKUS me SHBA-në dhe Britaninë e Madhe pa që Canberra të ndryshonte papritmas kursin dhe kërkoi të merrte nëndetëse nga Uashingtoni. Franca u përgjigj ashpër, duke tërhequr ambasadorin e saj në Australi, ndërsa Macron sugjeroi që Morrison kishte gënjyer për kontratën.

Kryeministri australian falënderoi Macron për gatishmërinë e tij për të rindërtuar lidhjet dhe shprehu shpresat për një takim personal me liderin francez.