Vendosni fjalën kyçe....

Sulmohet piktura e Mona Lizës (Video)


Një burrë i maskuar si një grua e moshuar sulmoi pikturën ikonike të Mona Lizës në Luvrin në Paris të dielën.

Dashamirët e artit në muze u tronditën pasi ajo që dukej të ishte një grua e moshuar u hodh papritur nga një karrige me rrota, nxitoi drejt kryeveprës së Leonardo da Vinçit dhe hodhi një krem ​​torte mbi të.

Autori, i cili rezultoi se ishte një i ri me paruke, u ndalua me shpejtësi nga sigurimi. Ndërsa rojet po e përcillnin nga dhoma, ai bërtiti në frëngjisht: “Mendo për Tokën. Artistët mendojnë për Tokën. Të gjithë artistët mendojnë për Tokën. Prandaj e bëra.”

 

Portreti i Mona Lizës, i cili u pikturua nga da Vinçi midis 1503 dhe 1519, nuk ishte kurrë në ndonjë rrezik të vërtetë  gjatë protestës së dukshme ekologjike, sepse mbrohet nga xhami i trashë antiplumb.

Ekrani u vendos pas një incidenti në vitin 1956, kur pjesa e poshtme e veprës së artit u dëmtua rëndë nga një vandal, i cili e lau pikturën me acid.

Stafi i muzeut hoqi me shpejtësi kremin e tortës nga xhami mbrojtës dhe shërbimi normal u rikthye në Luvër.