Vendosni fjalën kyçe....

Gjermania thotë se do mbështesë zgjerimin e NATO-s


Gjermania do të mbështesë pranimin e Finlandës dhe Suedisë në aleancën ushtarake të NATO-s, tha kancelari Olaf Scholz, pasi dy shtetet nordike shprehën interes për t’u bashkuar pavarësisht një periudhe të gjatë asnjanësie.

Duke folur me gazetarët të martën pas dy ditësh takimesh me dyer të mbyllura me homologët e tij finlandez dhe suedez në një qytet pranë Berlinit, Scholz u zotua të mbështesë ofertën e të dy vendeve për t’u bashkuar me bllokun ushtarak perëndimor nëse ata paraqesin aplikime për anëtarësim.

“Për ne është e qartë, nëse këto dy vende vendosin se duhet t’i bashkohen aleancës së NATO-s, atëherë ata mund të llogarisin mbështetjen tonë.” – tha ai, duke shtuar, “Edhe në periudhën para se të vendoset një anëtarësim i tillë në NATO, ata gjithmonë mund të mbështeten te Gjermania. Si evropianë, ne e shohim veten të detyruar ta bëjmë këtë gjithsesi.”

Komentet e Scholz pasojnë raportet se Helsinki mund të deklarojë synimin e tij për t’u bashkuar me NATO-n që në fillim të javës së ardhshme.

Mbetet e paqartë nëse Stokholmi do të ndjekë shembullin, megjithëse parlamenti i vendit tha kohët e fundit se do të kryeni një rishikim të politikës suedeze të sigurisë përpara se të merret një vendim.