Vendosni fjalën kyçe....

Kina rrit importin e gazit rus, furnizmi është rritur me 60%


Furnizimi me gaz rus në Kinë është rritur me pothuajse 60% në katër muajt e parë të 2022 krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, njoftoi të dielën gjiganti rus i energjisë Gazprom.

Dorëzimi kryhet përmes tubacionit ‘Power of Siberia’ si pjesë e kontratës midis Gazprom dhe China National Petroleum Corporation (CNPC), tha kompania.

Kur Rusia nisi operacionin e saj ushtarak kundër Ukrainës në fund të shkurtit, Pekini kundërshtoi të dënonte Moskën ose të merrte pjesë në sanksionet ndërkombëtare, pavarësisht kërcënimeve nga Uashingtoni.

Përplasja e energjisë midis Rusisë dhe Perëndimit ka çuar në rënien e furnizimit me gaz për vendet jashtë ish-Bashkimit Sovjetik me 26.9% që nga fillimi i vitit. Një total prej 50.1 miliardë metra kub janë dorëzuar gjatë katër muajve të fundit.

Presidenti rus Putin urdhëroi që pagesat e gazit nga ‘vendet jomiqësore’, ku përfshihet BE-ja, të bëhen në rubla nga 31 marsi.

Masa u miratua pas vendosjes së sanksioneve të ashpra ndaj Moskës në mes të konfliktit në Ukrainë.

BE-ja fillimisht hodhi poshtë rregullat e reja të Moskës, duke i quajtur ato ‘shantazh’, por Komisioni Evropian kohët e fundit tha se mund të kishte mënyra për të paguar gazin rus në rubla pa shkelur sanksionet.

Megjithatë, disa qarqe kanë refuzuar ende të kalojnë në rubla, duke bërë që Gazprom të ndërpresë furnizimin me gaz në Poloni dhe Bullgari në fund të prillit.