Vendosni fjalën kyçe....

Gjermania do blejë 60 helikopterë ushtarakë për transport të rëndë  


Gjermania do të blejë 60 helikopterë transporti të rëndë CH-47F Chinook nga Boeing me vlerë rreth 5 miliardë euro për të përmirësuar asamblenë e saj ushtarake, raportoi gazeta Bild, duke cituar burime qeveritare.

Helikopterët do të financohen nga një fond i posaçëm për ushtrinë në vlerë prej 100 miliardë eurosh, i cili u njoftua nga kancelari Olaf Scholz pas pushtimit rus të Ukrainës.

Helikopterët mund të dorëzohen që në 2025/2026 dhe do t’i zëvendësonin helikopterët CH-53G afërsisht 50-vjeçarë të prodhuar nga njësia Sikorsky e prodhuesit amerikan të armëve Lockheed Martin, thuhet në deklaratë.

Ministrja gjermane e Mbrojtjes Christine Lambrecht do ta informojë parlamentin për vendimin javën e ardhshme.

Modeli më i lirë i Boeing dhe fakti që shumë aleatë të NATO-s posedojnë gjithashtu Chinook ishin arsyet e vendimit për CH-47F, sipas Bild. Një zëdhënës i ministrisë së mbrojtjes tha se një vendim për blerjen e helikopterëve nuk ishte marrë ende.