Vendosni fjalën kyçe....

Arsenali rikthehet te fitorja, fiton ndaj Chelseas


Arsenali është rikthyer te fitorja në Premierligë, duke triumfuar në derbin ndaj Chelseas.

Pas katër ndeshjeve radhazi pa fitore, tre barazimeve e një humbjeje, skuadra e drejtuar nga Mikel Arteta mposhti sonte rivalët lokal në kuadër të javës së 34.

Ndeshja e zhvilluar në stadiumin “Emirates” përfundoi me rezultatin 3:1.

Dy golat e parë u shënuan nga kapiteni i “Topçinjve”, Martin Odegaard, në minutat 18 dhe 31. Norvegjezi në të dy golat u asistua nga Granit Xhaka.

Vendasit e vulosën fitoren në minutën e 34-t, me golin e shënuar nga Gabriel Jesus.

“Blutë” ia dolën të shënonin golin e nderit përmes Noni Madueke, në minutën e 65-të.

Për Chelsean ishte kjo humbja e katërt radhazi në kampionat, si dhe ndeshja e shtatë radhazi pa fitore, krahas dy barazimeve dhe një tjetër humbjeje.

Arsenali pas kësaj fitore ka 78 pikë dhe rikthehet në pozitën e parë në tabelë, tani me dy pikë më shumë se Manchester City, që ka dy ndeshje më pak.

Chelsea mbetet në pozitën e 12-të me 39 pikë.