Vendosni fjalën kyçe....

Johnson vizitë në Indi, përpjekje për ta bindur Nju Dehlin të ulë varësinë nga Moska


Kryeministri britanik Boris Johnson do të bëjë një udhëtim në Indi këtë javë në një përpjekje për të forcuar lidhjet e sigurisë.

Ai do të takohet me homologun e tij Narendra Modi në Nju Delhi të premten, me bisedime të fokusuara në mbrojtjen dhe tregtinë.

Do të jetë udhëtimi i parë i madh i Johnson në Indi si kryeministër pasi vizitat e mëparshme u shtynë për shkak të Covid.

Mbretëria e Bashkuar është përpjekur të bindë Indinë të zvogëlojë varësinë e saj nga Moska që kur Rusia pushtoi Ukrainën.

Muajin e kaluar, Sekretarja e Jashtme Liz Truss vizitoi Indinë në një përpjekje për ta detyruar vendin të vendosë sanksione më të forta kundër Rusisë dhe të bashkëpunojë më ngushtë në tregtinë, mbrojtjen, energjinë dhe sigurinë ushqimore.

India nuk e ka kritikuar drejtpërdrejt Rusinë që kur ajo pushtoi Ukrainën më 24 shkurt dhe nuk e dënoi pushtimin në një votim të Kombeve të Bashkuara për këtë çështje.

Udhëtimi Johnson do të përfshijë gjithashtu një vizitë në Gujarat të enjten, shteti i pestë më i madh i Indisë, ku ai pritet të shpallë një investim të madh në industritë kryesore në Mbretërinë e Bashkuar dhe Indi, si dhe një bashkëpunim të ri në shkencë, shëndetësi dhe teknologji.