Vendosni fjalën kyçe....

Ish-ministri gjerman u përgjigjet ‘teorive konspirative’ të Ukrainës


Sigmar Gabriel, i cili shërbeu si kryediplomati gjerman nga viti 2017 deri në 2018, thotë se qeveria në Berlin mund dhe duhet të mbrohet kundër ‘teorive konspirative’ të ngritura kundër saj nga ambasadori ukrainas Andrey Melnyk.

Në një shkrim të botuar nga Der Spiegel të dielën, Gabriel e përshkroi si ‘të rrezikshme’ narrativën e përhapur nga përfaqësuesi ukrainas në Berlin, sipas të cilit presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier kishte ‘krijuar prej dhjetëvjeçarësh një rrjetë interesash me Rusinë’ që dyshohet se përfshin anëtarë të qeverisë së tanishmë gjermane.

Ish-ministri i Jashtëm tha se ai e konsideroi referencën e ‘rrjetës’ së Melnyk të linte me nënkuptim se Steinmeier dhe e gjithë zyra e Merkelit kishin ndihmuar Moskën të ‘bashkëorganizonte’ lobin e saj në vend, një akuzë që Gabriel e hodhi poshtë si ‘të pavërtetë dhe keqdashëse’. Sipas tij, qeveria e mëparshme ‘kishte bërë më shumë se të tjerët në Evropë për të mbështetur Ukrainën’.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova ishte e shpejtë për të komentuar artikullin e Gabriel. Në një postim në Telegram, ajo argumentoi se njerëz si Melnyk ‘me të njëjtën ideologji, edhe pse jo në maskën e ambasadorëve, por më tepër të armatosur me pushkë sulmi dhe me simbole ‘Azov’, kanë terrorizuar njerëzit me pasaporta ukrainase dhe ruse në Ukrainë si dhe kanë kërcënuar Rusinë për tetë vitet e fundit’.

Ish-zyrtari në qeverinë e Merkelit e përshkroi vendimin e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për të anuluar një ftesë për të vizituar Ukrainën për presidentin Steinmeier si ‘të paprecedentë’ dhe irrituese. Megjithatë, Gabriel pranoi se reagimi emocional i Kievit ishte i kuptueshëm në rrethanat e jashtëzakonshme me të cilat po përballet vendi.

Ai vazhdoi të pranonte disa mangësi që lidershipi i Gjermanisë kishte bërë në vlerësimin e Rusisë në vitet e fundit, si dhe dështimin e saj për të marrë parasysh paralajmërimet që vinin nga vendet e Evropës Lindore. Gabriel u bëri thirrje politikanëve gjermanë që të pranojnë kritikat e drejta.