Vendosni fjalën kyçe....

Gazetarja ruse e videos virale punësohet nga gazeta gjermane


Gazetarja që organizoi një protestë kundër luftës gjatë programit më të ndjekur të lajmeve në Rusi, është punësuar nga gazeta gjermane “Die Welt”.

Videoja e Marina Ovsyannikova u bë virale në rrjet pasi ajo vrapoi në studion e xhirimit të lajmeve të “Channel One” duke mbajtur një tabelë mbi të cilën shkruhej: “Jo luftë, ndalo luftën, mos i beso propagandës, ata po ju gënjejnë këtu”.

Ajo u ndalua për 14 orë dhe përfundimisht u gjobit me 30,000 rubla (ose 280 dollarë).

Por pavarësisht rrezikut të mundshëm të ndjekjes penale të mëtejshme, redaktorja 43-vjeçare vendosi të qëndrojë në Rusi, ku tani do të jetë një korrespondente e pavarur për gazetën gjermane Die Welt “duke raportuar nga Ukraina dhe Rusia, ndër të tjera”.

Në një deklaratë, Ovsyannikova tha se ajo kishte marrë rolin e ri sepse gazeta gjermane “mbron atë që po mbrohet me kaq forcë nga njerëzit e guximshëm në terren në Ukrainë tani: për lirinë”.