Vendosni fjalën kyçe....

Vriten katër persona në një sulm me thikë në Izrael


Katër persona janë vrarë dhe disa të tjerë janë plagosur në një sulm në jug të Izraelit, thotë policia.

Tre u goditën me thikë për vdekje jashtë qendrës tregtare BIG në Beersheba, ndërsa një i katërt u përplas nga një automjet i drejtuar nga sulmuesi.

Sulmuesi u qëllua për vdekje nga një shofer autobusi. Raportet e mediave lokale thonë se sulmuesi ishte një arab izraelit, megjithëse kjo nuk është konfirmuar.

Ky është sulmi më vdekjeprurës i tillë në Izrael për disa vite.

Pamjet nga vendi i ngjarjes tregojnë një burrë me mjekër në rrugë jashtë zonës, duke mbajtur atë që duket të jetë një thikë e madhe, ndërsa trafiku kalon pranë. Në një video tjetër, ai përballet me një burrë me armë, i cili hap zjarr kur sulmuesi godet me thikë drejt tij, raporton BBC.

Një numër i të plagosurve, disa raportohet se kanë lëndime kritike, janë dërguar në spital.

Incidenti pason një mori goditjesh me thikë nga palestinezët e izraelitëve në javët e fundit. Ky është sulmi i tretë i tillë që nga e shtuna.

Policia tha se incidenti i së martës filloi kur i dyshuari goditi me thikë një grua në një pompë benzine dhe më pas u nis me makinë në një qendër tregtare ku u përplas me një çiklist. Më pas ai shkoi në një qendër të dytë tregtare përballë rrugës, ku goditi me thikë më shumë njerëz, përpara se të përballej dhe të qëllohej.

Raportet e mediave lokale thonë se sulmuesi ishte një beduin arab izraelit nga qyteti Hura, rreth 12 milje (19 km) në lindje të Beersheba. Ata thonë se ai kishte shërbyer më parë në një burg izraelit për shkelje të sigurisë dhe njihej nga shërbimet e sigurisë si një mbështetës i grupit militant të Shtetit Islamik (IS).