Vendosni fjalën kyçe....

“Rusia i kërkon ndihmë ekonomike dhe ushtarake Kinës për luftën në Ukrainë”-Zyrtarët amerikanë


Zyrtarët amerikanë kanë thënë se Rusia i ka kërkuar Kinës ndihmë ushtarake dhe ndihmë ekonomike për të ndihmuar në pushtimin e Ukrainës dhe kundër sanksioneve, raportoi për herë të parë të dielën The New York Times.

Washington Post, CNN dhe Fox News gjithashtu raportuan lajmin, duke cituar zyrtarë të paidentifikuar amerikanë. The Times dhe The Post raportuan se zyrtarët amerikanë refuzuan të jepnin ndonjë informacion shtesë mbi llojet e armëve që kërkoi Rusia.

Ambasada Kineze nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës së Insajderit për koment, por zëdhënësi Liu Pengyu tha për CNN se ai “nuk ka dëgjuar kurrë” që Rusia ka kërkuar ndihmë nga Kina.

Kina është thellësisht e shqetësuar dhe e pikëlluar për situatën në Ukrainë. Ne sinqerisht shpresojmë se situata do të lehtësohet dhe paqja do të kthehet në një datë të afërt, “tha Pengyu për CNN.

Rusia u godit me sanksione  nga Perëndimi pasi nisi një pushtim të plotë të Ukrainës më 24 shkurt. SHBA, Britania e Madhe dhe Bashkimi Evropian ishin mes atyre që vendosën sanksione ndaj vendit, si dhe zyrtarëve rusë, bizneseve dhe presidentit Vladimir Putin.

Putin dhe presidenti kinez Xi Jinping u takuan më 4 shkurt, pas së cilës ata lëshuan një deklaratë duke kritikuar SHBA-në dhe duke deklaruar se miqësia midis Rusisë dhe Kinës “nuk ka kufij”. Por Xi nuk ka përkrahur plotësisht Putinin në luftën në Ukrainë, raportoi Mattathias Schwartz i Insajderit.