Vendosni fjalën kyçe....

ISIS shpall liderin e ri


Grupi terrorist Shteti Islamik (IS, dikur ISIS/ISIL) ka konfirmuar vdekjen e liderit të tij të mëparshëm Abu Ibrahim Al-hashemi Al-Quraishi, duke shpallur si zëvendësuesin e tij të quajtur Abu Al-Hassan Al-hashemi Al-Quraishi.

Një zëdhënës i grupit konfirmoi vdekjen e liderit të mëparshëm dhe njoftoi liderin e ri në median al-Furqan Media të ISIS-it, megjithëse emri tashmë kishte qarkulluar jozyrtarisht në mediat sociale muajin e kaluar.

Al-Quraishi i mëparshëm thuhet se hodhi në erë veten dhe familjen e tij gjatë një bastisjeje nga forcat speciale amerikane në Sirinë veriperëndimore muajin e kaluar.

Sipas një zyrtari të lartë amerikan të paidentifikuar  Quraishi shpërtheu bombën në fillim të operacionit, duke lënë të paktën 13 njerëz të vdekur në ‘përleshjet dhe shpërthimet’ që pasuan, sipas autoriteteve siriane. Megjithatë, nuk pati viktima nga radhët amerikane dhe presidenti Biden e quajti bastisjen të suksesshme.

Kuraishi tashmë i ndjerë kishte udhëhequr kalifatin që nga vdekja e liderit dhe themeluesit të mëparshëm Abu Bakr al-Baghdadi, i cili vdiq në një mënyrë të ngjashme gjatë një sulmi të SHBA-së në vitin 2019. Ndërsa ish-presidenti Donald Trump shpalli fitoren mbi grupin, ai u shfaq herë pas here për të organizuar sulme në Siri dhe Irak në vitet e ndërmjetme.